Korfu


Korfu on Joonia mere suurim ja väidetavalt ka kauneim saar, mis hiilgab smaragdina kesk türkiissinist merd. Saarel on palju rohelust – põhjaosas haljendavad oliivisalud, keskosas kõrguvad metsaga kaetud mäetipud, lõunaosas võib nautida puutumatut mägist loodust.

Korfut on aegade jooksul valitsenud mitmed Euroopa riigid, kes on jätnud jälje saare arhitektuuripärandisse. Veneetslased ehitasid sadamasse tsitadelli, Regency palee rajasid britid, prantslased omakorda Pariisis oleva Rue de Rivoli koopia.

Kosmopoliitsest Korfust saab osa linna populaarseimal  väljakul Esplanade, kus asub rohkesti söögikohti. Külastamist väärib ka Liston (nimetus pärineb Ameerikast ja on viide menüüle ehk “List on”), kus leidub  kõrgema klassi restorane ning euroopalikus stiilis bistroosid. Märkimist väärivad Achilleoni palee, erinevad muuseumid, kunstigaleriid, kirikud ja palju muudki.

Kogu saare võlu ei ole siiski koondunud vaid pealinna. Ehedust, puutumatust ja ilu leidub kogu saarel.  Vaid mõned head külastuskohad paljude hulgast on Sidari, Aharavi, Dassia, Ipsos, Armastuse kanal (Canal d'Amour), kalurikülad Benitses, Moraitika ja Kassiopi (Kassiopist, mis asub saare idaosas,  on selge ilmaga näha Albaania rannikut). Samuti on säilinud tuntud kirjanike Durrellite "lumivalge" maja, mis asub Kalamis. Gerald Durelli teosest “Minu pere ja muud loomad” (1956) tuntud “maasikaroosa maja” asub Barbatis ühel mäenõlvakul, nüüd küll, kahjuks mahajäetuna ja murenevana, kuid siiski imearmsana.

Riigiinfo:

Asukoht: Korfu saar (saare kreekakeelne nimi on Kerkyra) asub Ioonia meres Kreeka maismaast loode suunas ja kuulub Ioonia saarterühma. Ida poolt on saare lähim naaber Albaania. Kreeka saartest asub Korfu kõige lähemal Itaaliale.
Pealinn: Korfu, u 40 000 elanikku, asub saare idarannikul.
Pindala: 592 km2
Rahvaarv: u 120 000
Kõrgeim mägi: Pantokrator, 914 m, asub saare põhjaosas
Rannajoone pikkus: 216 km
Maksimaalne pikkus: 58 km
Maksimaalne laius: 27 km
Usk: Kreeka õigeusk
Keel: kreeka; kuurortides räägitakse ka inglise, saksa jm keeli
Ajavahe: Kreekas ja Eestis on sama aeg
Raha: käibel on euro

Ilm:

Valitseb meeldiv Vahemereline kliima. Talved on pehmed ja niisked, suved kuumad ja kuivad. Suvel puhuvad pidevalt värskendavad meretuuled ning palavus ei tee liiga.
juuli august september oktoober
Keskmine päevane õhutemperatuur
31 31 28 23
Keskmine öine õhutemperatuur
19 20 18 16
Keskmine merevee temperatuur
24 26 25 23

Oluline:

 • Korful käibelolev raha on euro (alates 2002. aastast, mil Korfu, Kreeka osana, võttis vastu otsuse üle minna euro kasutusele).
 • Lihtne õhtusöök koos majaveiniga (ühele inimesele) maksab keskmiselt 12-15 eurot. Pastaroad maksavad keskmiselt 6-8 eurot. Hinnad kaasaegsemates ja uhkemates restoranides on tunduvalt kõrgemad, mistõttu neis kohtades võib eelroogi vabalt ka oma kaaslasega (kaaslastega) jagada, näiteks kastmeid, mereande või salatit. See on normaalne ja aktsepteeritav ning keegi ei vaata seepeale viltu.
 • Baarid ja kohvikud on üldjuhul võrdlemisi kallid, mistõttu kohvi-või kokteililembestel on oht liigselt raha kulutada.
 • Pangad (trapeza) on avatud esmaspäevast neljapäevani 08.30-14.00 ja reedeti 08.30-13.30. Pangad asuvad peamiselt Korfu linnas või siis suurimates kuurortites. Rahavahetusteenust pakuvad ka suuremad hotellid ja reisibürood. Rahavahetusel võidakse küsida Teie passi või ID-kaarti.
 • Krediitkaarte küll aktsepteeritakse, kuid siiski mitte väga laialdaselt (suuremates hotellides ja kauplustes), väga harva kohalikes tavernides. Samas on krediitkaart hädavajalik ja asendamatu, kui soovite sihtkohas autot rentida - sellisel puhul aktsepteeritakse krediitkaarti kui garantiid!
 • Pangaautomaatide leidmisega ei teki probleeme, kuna neid on kõikjal. Tasub siiski meeles pidada, et mõistlikum on korraga automaadist välja võtta suurem summa kui korduvalt väikseid summasid, sest iga kord, kui raha automaadist välja võtate (olgu siis tegu deebet - või krediitkaardiga) lisandub lisatasu.
 • Ärid ja kauplused on üldjuhul avatud hommikul kella 08.00 või 09.00-st kuni varajase pärastlõunani (14.00-15.00-ni). Kolm korda nädalas ( teisipäeviti, neljapäeviti ja reedeti) avatakse poed (kuid mitte kunagi pangad, muuseumid ega postkontorid) uuesti õhtul kell 17.00 ja hoitakse lahti kella 20.00-ni, vahest ka 20.30-ni. Suvisel ajal on lahtiolekuajad  pikemad ning turismi kõrghooajal loobuvad mõned kreeklased siestast (kohalike siestaperioodiks on ajavahemik 14.30-st kuni kella 17.00-ni ja muidu on sel ajal valdav osa poode suletud), mis tähendab, et ärid on avatud terve päeva.
 • Kohalikku kirikut või kloostrit külastades peab olema sobivalt riides, s.t  meesterahval peaksid olema jalas pikad püksid, naisterahval pikem seelik ning õlad ja käsivarred peavad olema kaetud.
 • Korfu ja Eesti asuvad ühes ajavööndis.
 • Taksoteenus on enam - vähem samas hinnaklassis kui Eestis. Tuleb aga arvestada jootraha andmisega, kui taksoteenust kasutatakse lennujaama minemisel või sealt tagasi tulemisel. Sama kehtib ka sadamate puhul. Olge tähelepanelik, et kõiki kulusid kajastaks ka taksomeeter - see on kliendi õigus!
 • Teenustasu on alati arvestatud hotelli-ja restoraniarvetesse, aga ekstrahea teeninduse eest olete alati teretulnud jootraha jätma.
 • Helistamiseks (näiteks: Eestisse) saab osta  spetsiaalseid telefonikaarte, mida müüvad suuremalt jaolt kõik poed ja kioskid. Telefonikaarti saab kasutada spetsiaalselt kaarditelefoniaparaadilt helistades.
 • Kohalik meditsiiniabi on turisti jaoks äärmiselt kulukas, mistõttu on igati mõistlik alati enne reisi endale reisikindlustus organiseerida. 
 • Vee kvaliteet on Korfu erinevates paikades varieeruv, aga joomiseks kõlbulik. Mõnes kohas on vesi tunduvalt soolasema maitsega (tegu on soolast puhastatud mereveega, kus tahes - tahtmata siiski teatud soolasisaldus säilib). Pudelivett saab soovi korral kõikjalt osta.
 • Liigne päevitamine või päikese käes olemine võib tekitada tervisehädasid, seega on igati soovitav kanda peakatet, määrida nahale tugeva kaitsefaktoriga päikesekreemi ja  päevitamisega mitte liialdada. Päikesepistet aitab vältida ka rohke vee joomine. Päike võib tekitada põletuse ka siis, kui pealtnäha on taevas hall ja pilvine.
 • Korfu on üldiselt turvaline koht. Ikka eksisteerib taskuvargaid, kuid neid on kõigis kuurortites, maast ja riigist olenemata. Paljugi saate Te varguse ohvriks langemise ennetamise jaoks ise ära teha - mitte kaasas kanda väärtuslikke esemeid, hoida silm peal oma asjadel, meeles pidada, et  rahakoti koht pole tagataskus jne. Kohalikud on üldjuhul rahumeelsed ja sõbralikud inimesed ega näita üles vägivaldust turistide suhtes.

Lingid:

Korfu hotellid

Kuurordid: Lõunapoolsed kuurordid Perama, Benitses, Moraitika ja Messonghi on võrdlemisi vaiksed ja rahulikud paigad. Perama ja Benitsese hotellid paiknevad üksteisest suhteliselt eemal piki mereranda. Benitsese külas on väike jahisadam, restoranid ning tavernid. Moraitika ja Messonghi on 2 väikest kuurorti, mis laiuvad 3-4 km ulatuses piki rannikut. Nad on omavahel kokku kasvanud, nii et üleminek ühelt teisele on praktiliselt märkamatu. Siin on olemas klassikalises mõttes kuurordi keskus poodide ja tavernidega, kuid ööelu on suhteliselt vaikne. See piirkond sobib hästi rahulikuks puhkuseks, ka peredele.

Põhjapool asuvad Gouvia, Dassia ja Ipsos on elavamad puhkekeskused, kus ka õhtuti midagi toimub. Aktiivseima ööeluga neist on Gouvia. Sealt edasi põhjapool asuv Barbati on väike ja vaikne mäeküljele ehitatud küla, kus on palju väikseid villasid. See paik sobib hästi neile, kes eelistavad olla omaette ning väldivad suurte hotellide melu. Barbati on ka see koht, kus lapsena veetis mitu aastat kuulus Gerald Durrell. Tema raamatust "Minu pere ja muud loomad" tuntud maasikaroosa maja seisab tänini Barbatis ühel kõrgemal mäenõlval (kahjuks küll mahajäetuna).

Hotellide üldtase: Hotellide üldtase Korful vastab Vahemeremaade keskmisele, kuid Põhjamaade omast on see reeglina madalam. Hotellide kategooriaid tähistatakse Kreekas nii tähtede kui ka tärnidega ja nende omavaheline vastavus on hinnanguliselt selline: de luxe või AA - 5*, A - 4*, B - 3* ja C - 2*. Reaalselt võivad ühe ja sama kategooria tähisega hotellid olla väga erinevad ning selguse mõttes oleme välja toonud nii ametliku kategooria kui ka meiepoolse hinnangu hotelli tasemele. 2* hotellid on tagasihoidlikud väiksed perehotellid, mille sisustus on lihtne ja isegi askeetlik, kuid sellele vaatamata on nad puhtad ja kodused. 4-5* hotelle iseloomustavad parem sisustus ja lai teenuste valik, kuid toad ei ole eriti luksuslikud. Kliimaseadmed hotellides töötavad reeglina juuni keskpaigast kuni septembri keskpaigani. Kliimaseade võib olla ka osalise tööajaga.

Toitlustamine hotellides: 2*-3* hotellides on hommikusöök meie jaoks küllaltki tagasihoidlik. Nn kontinentaalne ehk mandri hommikusöök on traditsiooniliselt saia-kohvi-moosi eine, mille juurde pakutakse juustu-vorsti ja mõnel pool mune ning tomatit-kurki. Alates 4* hotellidest on hommikusöögilaud märksa mitmekesisem. Õhtusöökide toiduvalik on reeglina märksa parem. Kõik joogid hotellis ette tellitud õhtusöökide juurde on lisatasu eest, v.a. hotellid, mille juures on joogid märgitud.
Kööginurgaga apartemendid on söökideta. Apartemendis peab klient ostma nõudepesuvahendi ning samuti oma nõud ise pesema.

Rannad

Nii Gouvia kui Dassia rannad on puhtuse märgiks tähistatud rahvusvahelise sinise lipukesega. Gouvia ja Dassia rannad on kitsad ning liiva-kiviklibusegused. Ka Kontokali rand on liiva-kiviklibusegune ning sobib madala veetaseme tõttu hästi lastele. Saare põhja-ja läänerannikul leidub ka liivarandu. Joonia mere saarte parimaks liivarannaks peetakse Agios Stefanose randa Korfu loodeosas, lääneosas paikneb liivane Glyfada beach. Lamamistoolid ja varjud on randades tasulised, u 3-5 eur päev.

Transport

Korfu linnal on hea bussiühendus ümberkaudsete küladega. Kesksuvisel kõrghooajal käivad bussid Korfu linna ja Gouvia vahet pooletunnise intervalliga, piletihind u 1,10 eur. Saarel on ka hea kaugliinibusside liiklus, kuigi päris igasse väikekülla bussiga ei pääse. Taksot on kõige mugavam tellida hotelli retseptsioonist. Sõidu hinnas tuleks taksojuhiga eelnevalt kokku leppida. Gouviast Korfu linna maksab taksosõit u 15 eur, Gouviast lennujaama u 22 eur. Kõrghooajal võib liiklus olla üsna tihe ning esineda ka ummikuid. Korfu sadamast väljuvad iga päev praamid mandri-Kreekasse, Igumenitsasse. Sõit kestab umbes poolteist tundi. Itaaliasse sõidab laev u 8 tundi, Albaaniasse u 25 min. Suviti saab praamiga ka Paxose ja Antipaxose väikesaartele, mis asuvad Korfust u tunniajalise sõidu kaugusel. Vt: www.ionian-cruises.com.

Restoranid

Korfu linnas ja kuurortides on hulgaliselt erinevaid söögikohti tavernidest rahvusvahelise köögiga restoranideni. Nagu arhitektuuris nii ka Korfu köögis on tunda Veneetsia mõjutusi. 4 Korfu tuntuimat rooga on Sofrito- viilutatud vasikaliha, mis on valmistatud äädika, küüslaugu ja peterselliga maitsestatult; Bourdeto- piprane kalahautis; Bianco – küüslaugune kalahautis; Pastitsada- pastaroog lihaga.

Ööelu

Õhtuseks ajaviitmiseks leiab nii Korfu linnas kui ka ümberkaudsetes kuurortides mitmeid mõnusaid baare ja klubisid. Korfu linna keskväljakul paikneva Listoni hoone võlvitud terrassil asuvad saare luksuslikumad kohvikud ja restoranid. Listoni populaarsemateks kohvikuteks on Capri, Liston, Europa, Aegli, kus peale õhtusööki ja väikest jalutuskäiku istuda armastatakse. Linna vana ja uue sadama piirkonnas ning Korfu linna ja Gouvia vahelise tee ääres paiknevad mitmed diskoteegid. Korfu linnast mõne km kaugusel hotellis Corfu Holiday Palace asub kasiino

Seif

Seda teenust pakuvad kõik hotellid. Hind on keskmiselt 2-3 eurot päevas. Seif võib asuda nii retseptsioonis kui toas. Täpsema info saate hotellist.