Madeira


Madeira üldinfo:

Pindala: 741 km². Madeira on 57 km pikk ja 22 km lai.
Pealinn: Riigi pealinn on Lissabon, elanikke 565 000. Madeira pealinn on Funchal, elanikke 150 000.
Rahvaarv: 280 000.
Riigikord: Vabariik.
Kõrgeim mäetipp: Pico Ruvio 1862 meetrit
Ajavahe: Portugalis on kell 2 tundi Eesti ajast taga.
Helistamine: Madeirale helistades tuleb ette valida + 351
Usk: Rooma-katoliku.
Keel: Portugali keel. Turismipiirkonnas räägitakse ka inglise ja saksa keelt.

Madeira, kui reisisiht.

Madeira saar on loodusesõprade ja matkajate paradiis, saar on kaetud ääretult lopsaka taimestikuga. Peamiseks vaatamisväärsuseks on saare loodus, eukalüpti – ja loorberipuumetsad, aastaringselt õites troopilised aiad ja pargid. Mägisel maastikul on üle 2000 km vanu niisutuskanaleid-levadasid, mille ääres paiknevad matkarajad pakuvad põnevust erineva sportliku vormiga matkajaile.
Madeira on ainus koht maailmas, kus aastasadu tagasi rajatud levadade süsteem on täies ulatuses säilinud ning kasutusel tänapäevalgi. Mäekülgedel paikevad matkarajad on ümbritsetud kaunist maastikust ja lopsakast taimestikust. Jalutamiseks on siin ka hulgaliselt parke ja aedu, täis lillevaipu ja põlispuid. Orhideed ja streliitsiad on ühed populaarsematest sisseostudest, mida reisilt kaasa tuuakse.
Madeiral kasvavad praktiliselt kõikide kliimavöötmete taimed ja viljad, ananassist-banaanist kartuli ja kapsani, sest ilmastikutingimused on sedavõrd soodsad ja pinnas viljakas. Kliima on tervislik, aastaringselt sobiva temperatuuri ja niiskusega.

Plussid
+ Madeiralased on lahked ning sõbralikud.
+ Häirivat massiturismi saarel silma ei hakka.
+ Juba 16. saj linnaõigused saanud Funchal on üks maailma maalilisemaid linnu ulatudes rannikult mööda mäekülgi üles 1200 m kõrgusele. Vanalinnas on põnevaid muuseume, kauneid kirikuid, rohelusse mattunud aedu ja parke ning hubaseid tänavakohvikuid.
+ Suurepärane ja mitmekesine puhkus aktiivsele puhkajale
+ Madeira loorberimetsad kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimekirja
+ Ainulaadne lopsakas loodus ning fantastilised vaated – ¾ saarest on looduskaitseala
+ Saar on omapärane ning massiturismist puutumata
Miinused
- Puuduvad liivarannad
- Suhteliselt rahulik ööelu
- Mägedes on teed järsud ning käänulised
- Madeira ei sobi liikumisraskustega reisijaile

Kliima:  talv on pehme ja kohati vihmane; suvi aga kuiv, kuid mitte väga kuum. Keskmine õhutemperatuur on 22-25 kraadi. Tänu Golfi hoovusele on ookean on pidevalt soe  - suvel 22°C ja talvel 18°C.
Temp. jaan   veebr   märts   aprill   mai   juuni   juuli   august   sept   okt nov   dets
Õhk 19 19 19 20 20 22 25 26 26 24 22 20
Rannad: Madeira rannad on enamasti kiviklibused ja tumeda liivaga. Funchalis ei ole liivarandu. Päevitada ja ujuda saab hotelli basseinialal või tasulistes merevee-ujulates. Suurim ja tuntuim neist on Lido, kõige uuem Ponta Gorda. Ujula sissepääsupilet maksab u 3-6 eurot, lamamistool või päikesevari u 1-2 eurot. Praia Formosa laavakivirand asub Funchali lääneosas ja sinna viib buss nr 35.

Calheta Beach:  Saare ainus pisike liivarand asub Calheta külas saare lõunarannikul u 10 km Funchalist. Rannaliiv on toodud Marokost. Lamamistool koos päikesevarjuga maksab u 1,5 eur, dušiga riietuskabiini kasutamine u 1 eur. Selles piirkonnas on ka kiviklibused rannad Jardim do Mar ja Paul do Mar, kus on head võimalused surfamiseks.

Sexial: Sexial on ilus linnake saare põhjaosas ning seal on väike tumeda liivaga rand Praia da Laje. Rannas on 2 looduslikku mereveebasseini. Lähedusse jääb ka Jamaica tumeda liivaga rand.

São Vicente ja Ponta Delgada: üsna populaarsed on saare põhjaosa rannad, sest seal on head veespordi harrastamise võimalused.

Vahemaad Funchalist:
Monte 6 km
Camara de Lobos 8 km
Machico 27 km
Ponta do Sol 35 km
Porto Moniz 60 km
Porto Santo 40 km
Lissabon 1000 km

Buss: Funchalis ja selle lähiümbruses on hea bussiühendus. Bussijuhilt ostes maksab linnasisese bussi pilet 2 eurot. Soodsam on osta turistikaart pase turistico, mis maksab u 17 eurot ning millega võib nädala jooksul piiramatult linnaliini-bussiga sõita. Mõned hotellid pakuvad tasuta bussitransfeeri kesklinna.

Takso: Taksod on kollased, külgedel sinised triibud. Sisseistumistasu on 1.70 eurot , kilomeetri hind u 60 senti. Taksodel on taksomeetrid, kuid neid kasutatakse vaid linna piires sõites. Linnas on sõidu hinnaks keskmiselt u 3.50-5.50 eurot. Linnast välja sõites tuleb eelnevalt hinnas kokku leppida. Näiteks sõit lennujaama maksab u 35 eurot. Reede õhtust esmaspäeva varahommikuni, riigipühade aegu ning öisel ajal (kl 22-7) on hinnad 20% kallimad.

Laev: Madeiralt on laevaühendus u 40 km kaugusel paiknevale Porto Santo saarele. Edasi-tagasi pilet maksab u 59.30.

Lahtiolekuajad: 
Poed on avatud E-R kl 09.00 – 13.00 ja 15.00 – 19.00 ja L 09.00 – 13.00. Suuremad ostukeskused on avatud kl 10.00 – 22.00 iga päev. Pangad on avatud E-R kl 8.30 – 15.00.

MATKAMINE: Matkamine piki levadasid on aktiivse puhkuse armastajale tõeliselt nauditav ettevõtmine ning Madeira kauni loodusega tutvumiseks üks parimaid viise. Levadad on 15. sajandil rajatud vanad veejuhtimiskanalid, mida hakati rajama vee suunamiseks mägedest saare lõunaranniku kuivadele põldudele. Tänapäeval kulgevad mööda levadasid saare kõige elamusterohkemad matkarajad. Raskemad rajad eeldavad korralikku varustust ja kogemusi: taskulampide valgel tuleb läbi ronida tunnelitest ning ette võtta järske tõuse või laskumisi. Nendele on soovitav minna koos juhendajaga. Lihtsamad, kuid mitte vähem kaunid rajad on jõukohased ka lastele. Loomulikult tuleb ka levadamatkadel mõelda tavalistele (mägi)matkaohutusreeglitele: ei tohi rännakule asuda üksi ega oma võimeid üle hinnata, vajalikud on mugavad mittelibisevad jalanõud ja soojemad riided. Kõrgemal mägedes on märksa jahedam kui merepinnal ning tuulejope või mõni muu soojem riie on matkamisel hädavajalik.

GOLF: Pehme kliima ja maaliline loodus teevad Madeirast aastaringse golfimängijate paradiisi. Golfi hakati Madeiral mängima juba 1937. aastal, mil Briti perekonnad Miles, Leacocks ja Blandys rajasid esimese 9-rajalise golfiväljaku. Madeira ja Porto Santo golfiväljakud paiknevad kauni looduse keskel.