Lido di Jesolo


Jesolo asub Aadria mere pärlist Veneetsiast  kõigest 30 km kaugusel! Piirkonda on õnnistatud ligi 15 km pikkuse liivarannaga, mida nimetataksegi Lido (rand) di Jesolo. Mere äärde kõndides rabab avar panoraamvaade ka paljunäinud reisiselli, sest valget liivariba jätkub nii kaugele kui silm seletab. Lido di Jesolos  puhates saab täiel rinnal nautida pikki päikselisi rannapäevi ning õhtu saabudes sukelduda lummavasse Veneetsiasse.

Lido di Jesolo kuurortlinna külastab ligi 4,5 milj. turisti aastas. Seega on siin on olemas kõik, mis meeldivaks puhkuseks vajalik - suurepärane rand, õdusad kohvikud-restoranid, head ostuvõimalused, ööelu.

Lido di Jesolo -  suurepärane liivarand  ja üliromantiline Veneetsia!

 • Jesolo asub Aadria mere pärlist Veneetsiast  kõigest 30 km kaugusel! Piirkonda on õnnistatud ligi 15 km pikkuse liivarannaga, mida nimetataksegi Lido (rand) di Jesolo. Mere äärde kõndides rabab avar panoraamvaade ka paljunäinud reisiselli, sest valget liivariba jätkub nii kaugele kui silm seletab. Lido di Jesolos  puhates saab täiel rinnal nautida pikki päikselisi rannapäevi ning õhtu saabudes sukelduda lummavasse Veneetsiasse.
 • Lido di Jesolo kuurortlinna külastab ligi 4,5 milj. turisti aastas. Seega on siin on olemas kõik, mis meeldivaks puhkuseks vajalik - suurepärane rand, õdusad kohvikud-restoranid, head ostuvõimalused, ööelu.
 • Aqualandia veeparki peetakse Euroopa parimaks - veepark pakub põnevaid elamusi nii suurtele kui väikestele ja on tavapäraselt avatud maist septembrini. Vt: www.aqualandia.it
 • Golfisõprade päralt on aastaringselt avatud 18-rajaline golfiväljak. Suurepärane võidusõidurada Go karting rajati juba 1961. See on hea võimalus, et end proovile panna.
 • Kui päikeselisel rannal lebamisele veel vaheldust otsida, siis võib minna näiteks ratsaretkele mõnesse looduskaunisse piirkonda. Lido di Jesolos on mitmeid ratsatalle, kus teid ootavad asjatundlikud juhendajad ja nende sõbralikud hoolealused.

Hea teada

 • Kraanivett joogiveena ei ole keelatud kasutada, kuid soovitame siiski osta pudelivett
 • Apteegid – farmacia – on tavaliselt avatud E-R 09.00-12.30 ja pärastlõunal 15.30-19.30. Laupäeviti ainult hommikupoolikul. Pühapäeviti töötab valveapteek.
 • Elekter 220 v
 • WIFI ei ole siin eriti laialt levinud, küll aga leiate mitmeid internetikohvikuid, peamiselt peatänava ääres ja ka mõnedes hotellides
 • Kauplused on ametlikult avatud E-R 09.00-13.00 ja 15.30-19.00, turismipiirkonnas ja eriti suvisel kõrghooajal töötatakse ka ilma siestat pidamata ja kauem
 • Arveldamiseks on soovitav kasutada sularaha, mõnedes kauplustes-söögikohtades aktsepteeritakse ka kaardimakseid. Pangad on avatud E-R 08.30-13.30 ja 15.00-16.00. Sularahaautomaate BANCOMAT leiate puhkerajooni keskusest
 • EL riikidesse (k.a. Eestisse) helistamisel on kõneminuti hind 0,47 €, vastuvõetav kõne 0,18€ ja sms-i saatmine 0.13€. Itaalia suunakood on +39
 • Kohapeal on hädaabinumbrid politsei - 113, kiirabi - 118,tuletõrje - 115, tegemist on lühinumbritega
 • Rahvarohketes kohtades võib ette tulla pisivargusi, seega ärge jätke oma isiklikke esemeid järelvalveta, soovitavalt ka mitte rendiautosse nähtavale kohale, väärisesemeid ja dokumente hoidke hotelli seifis. Hotellitoas sulgege soovitamatute külaliste sisenemise vältimiseks rõduuks. 
 • Transport on Lido di Jesolos suhteliselt hästi korraldatud, ATVO bussifirma teenindab nii lähiümbruse piirkondi kui sõidab ka kaugemale. Taksot on võimalik tellida hotelli retseptsioonist ja NB! taksomeeter hakkab tööle tellimuse edastamise hetkest, samuti võidakse kasseerida lisatasu pagasi vedamise eest
 • Itaalia eripäraks on, et baaris-kohvikus leti ääres seistes einestades, on arve tunduvalt väiksem, kui samas kohas laua taga istudes. Jootraha on paljudes kohtades juba arvele lisatud, soovi korral saate meeldiva teeninduse eest tänada 5-10% teenuse summast lisatava jootrahaga. Kalarestoranides peaks arvestama sellega, et menüüsse on tavaliselt pandud kala kilohind ja hiljem tasutav summa võib osutuda suuremaks, kui esialgu arvasite
 • Kliima- ei saa rääkida üldisest Itaalia kliimast – põhjaosas (Alpides) on talvel lumi ja üsna jahe, lõunas tunduvalt soojem. Veneetsia talved on niisked ja kõige külmem kuu on jaanuar, mil temperatuur võib langeda alla 0° … kanalitest õhkuv rõskus ja ägedad lühikesed vihmahood on üsna tavaline kliimakombinatsioon. Aeg-ajalt toob Veneetsia laguuni veetaseme tõus kaasa üleujutused – acqua alta . Kohalikud elanikud on selle kõigega harjunud  – ilmastikuolude vastu teadupärast ei saa. Veneetsia suved on kuumad ja meeldivad. Keskmine päevane õhutemperatuur juunis-juulis + 25-27°, öine +19-21° ja merevesi +21-24°

Veneetsia

Kui Lido di Jesolo on ilusa rannaga sümpaatne kuurort, siis tõeline „pärl“ asub siit 30km kaugusel. See on loomulikult romantiline, ajalooline, salapärane Veneetsia. Seda rikkaliku ajalooga linna on ülistatud mitmetes surematutes kirjandusteostes. Kes juba kord on siin käinud ja VeneetsiA pisikuga nakatunud, soovib kunagi kindlasti naasta.

Veneetsia Vabariik oli üks keskaja rikkamaid ja mõjuvõimsamaid mereriike. Veneetsias on sündinud Antonio Vivaldi, siin on tegutsenud maadeavastaja Marco Polo ja seigelnud kuulus südametemurdja Giaccomo Casanova.
Tänapäeva Veneetsia on Veneto regiooni pealinn, kus elab üle 272 000 elaniku. Linn asub arhipelaagis, mis koosneb kokku 117 saarest, kus on kokku  177 kanalit ja 409 silda.

Veneetsia linn oma kitsaste tänavate, kanalitel liuglevate gondlite, suursuguste paleede ja kirikutega moodustab ainulaadse atmosfääri. Piazza San Marco (Püha Markuse väljak) on tuntud mitte ainult selle servas asuva imposantse bütsantsi kuplitega Basilica di San Marco ja kuulsa Campanile (kellatorni ) poolest, vaid ka tuvide rohkuse poolest. Nii mõnigi kord tuleb ette, et tuvid oma soovimatu „visiitkaardi“ uudistavate turistide käistele viskavad.

Palazzo Ducale (Doodžide palee)

Palazzo Ducale (Doodžide palee) on olnud mitmeid põlvkondi Veneetsia valitsejate residents, mille ligi 500 aasta vanune katus on tõeliselt kaunis vaatamisväärsus. Siin asub muuseas ka Casanova vangikong.

1516.a rajatud Getto oli Veneetsia hiilgeaegadel juudi soost linlastele eraldatud elupiirkond. Ka tänapäeval elab Veneetsias oma juudi kogukond. Getosse ei ole mõtet laupäeviti jalutama minna  – siis on sabati aeg ja kauplused – söögikohad suletud.
Muuseumitest tasuks kindlasti külastada Museo Civico Correr´i – siit leiate huvitava väljapaneku alates kunstiteostest kuni müntide, rõivaste ning soomusrüüdeni, mis kõik annavad tunnistust Veneetsia hiilgeaegadest.
Võluvad ja kohalike jaoks tähtsad on St Maria della Salute ja Madonna dell´Orto kirikud. Kuulsa Ponte di Rialtosilla ümbruses on rohkelt suveniirikauplusi ja söögikohti, ent hinnad ei ole just kõige odavamad.

Veneetsia sümboliks on saanud gondlid, ja kasvõi kord elus tuleks see omapärane ja lummav sõit läbi teha, laguunisaartele aga on soodne ja mugav sõita kasutades vaporettot – veebussi või ka veetaksot.

On võimalik külastada imekaunite klaasist käsito toodete poolest kuulsat Murano saart, kus muuhulgas asub ka klaasimuuseum , Burano saar on tuntud oma pitside poolest, Torcello saarel asub ligi 1000 aastat vana katedraal.San Michelel ( kalmistusaar ) asub 15.sajandist pärit kirik ja surnuaed.

Lido di Venezia on rannakuurort, mis paikneb Veneetsia laguuni ja Aadria mere vahel. Ajaloolised  luksusvillad on ümber ehitatud sama luksuslikeks hotellideks. Siinsed  peened butiigid ja kõrgetasemelised restoranid-kohvikud meelitvad kohale varakaid külalisi lähedalt ja kaugelt. Siin on Veneetsia Filmifestivali ajal hea õnne korral näha ka filmimaailma kuulsusi.
San Lazzaro degli Armeni on pisut süngema minevikuga saar, mis on oma nime saanud leeprahaigete kaitsepühaku Püha Laatsaruse järgi, sest 12-16.saj. paiknes siin pidalitõbiste koloonia. San Lazzaro kloostri müüride vahele on peitunud ka unikaalne raamatukogu.
Chioggia – sümpaatne piirkond, kus sulanduvad ajalooline, traditsioonile ning modernne. Siit leiate häid kalarestorane ja mõnusaid kohvikuid.
Vicenza – asub Padua ja Verona vahel.  Siin on sündinud kuulus arhitekt Andrea Palladio, kelle poolt rajatud majesteetlikel paleedel ja villadel on oma kindel koht arhitektuuriajaloos.

NB! Kasulik teada:

 • Veneetsia peaväljakutel on teenuste-roogade hinnad ehmatavalt kõrged, kõrvaltänavatel keskusest väljas aga leiate ka soodsaid ja hea tasemega väikeseid söögikohti
 • Siesta ajal u13.00 – 16.30 on suurem osa kauplusi suletud, turismipiirkonnas siiski mõned töötavad
 • Taksoteenus on võrreldes paljude teiste kuurortpiirkondadega  samuti üsna kallis, lisatasu soovitakse pagasiveo eest.
 • Kui olete hotelli vastuvõtust takso tellinud, hakkab taksomeeter tööle tellimuse edastamise hetkest
 • Rahvarohketes kohtades ärge jätke oma isiklikke esemeid järelvalveta, soovitav on dokumente ja väärisesemeid hoida hotelli seifis
 • Kasulik on mõned sõnad itaalia keelt osata, see loob meeldivama suhtlusõhkkonna ja teeb kohalikele ka lihtsalt heameelt

Sisseostud

Veneetsia on ostlejate paradiis – tõsi, hinnad on üsna soolased, see-eest on maitsekalt kujundatud kauplustest-butiikidest võimalik leida originaalseid ehteid, värvikirevaid veneetsia maske, kuulsast murano klaasist dekoratiiv- ja tarbeesemeid.
Ülipopulaarsed on veneetsia klaaspärlid, mida on võimalik osta ka lahtiselt ja oma fantaasia ja maitse kohaselt ketiks põimida. Itaallaste hulgas on väga populaarsed igasugused amuletid, mis kaitsevad kaetamise eest, peletavad eemale kurja ja ebaõnne.
Juveelipoodidest ongi võimalik endale soetada nt corno e Cornicello ( sarv ), mis on tuntud juba antiikajast - kaitseb väidetavalt imetavaid emasid ja oma pisut fallost meenutava kuju poolest on ka meeste viljakuse sümboliks. Tavaliselt on corno valmistatud punasest korallist hõbeda või kullaga ümbritsetud ja teda kantakse ketiga kaelas. Paljud riputavad selle kujutise ka oma auto tagasivaate peegli külge, tõsi, siis on tegemist juba mitte väärtusliku juveelitootega.

Väga populaarne on ka etruskide ajast pärit mano fico sümbol, mis üldiselt kujutab ülespoole sirutatud nimetis- ja väikest sõrme, peopesa on kinni surutud. Lõuna-Itaalias nimetatakse seda sümbolit ka nn sarviliseks käeks ja see ei ole läbi aegade meele järgi olnud katoliku kirikule, kes näeb neis erinevais amulettides saatana märki ja paganlust.

Kui sooviks on soetada lihtne ja ilma erilise tähenduseta kaunis kaelaehe – siis sobib selleks kindlasti murina – õhuke murano klaasist mustritega kaelaehe.
Itaallased on teadupärast ka innukad moejärgijad ja suurem osa maailma tippdisaineritest on itaalia päritolu – ka Veneetsias leiate terve rea kõrgmoe butiike, esindatud on maailmanimed Armani, Versace, Dolce&Gabana, Cucci ja paljud teised.
Moekauplused paiknevad põhiliselt Mercerie tänaval, valik on väärikas ja moegurmaanile peibutav. Veneetsiast saab kaasa osta ka mitmeid hõrke maiustusi, nagu näiteks zaeti –maisijahust, rosinatest küpsised.

Lido di Jesolo ostuvalikud ei ole nii rikkalikud, kuna tegemist ikkagi kuurortlinnaga ja kaubavalik on ka vastav – peatänava ääres leiate rohkelt väikesi kauplusi, kus pakutakse rannatarbeid, rõivaid, jalatseid.
Huvitavam on vast Jesolo Paese vanalinna turg, mille rikkaliskust kaubavalikust leiab ka toiduaineid.

Transport

Lido di Jesolo on turistidele orienteeritud linn, kus jalgsi liiklemine on  üsna lihtne. Tähtis on teada, et maist-septembrini on ajavahemikus 20.00 kuni 06.00 peatänaval sõidukiga liiklemine keelatud , mis teeb õhtuse passegiataturvaliseks ja meeldivaks.

Takso

Litsentseeritud taksod on tavaliselt kollased või valged , katusel plafoon “taxi” ja autos ka taksomeeter. Sõidutasu moodustub kilometraaži, alustustasu ja pagasiruumis olevate kohvrite arvu järgi. Nii nagu paljudes teisteski kohtades, on siinsetel taksojuhtidel õigus kõrgemale tariifile pühapäeviti, riiklike pühade aegu ning öisel ajal töötamise eest.
Kohaliku raadiotakso nr. - +39 0421372301 – hinnas tuleb eelnevalt kokku leppida, Jesolo piires maksab taksosõit  u 10€. Lisaks litsentsiga taksodele tegutsevad ka nn abusivo taksod, mis ootavad tavaliselt kliente lennujaamas ja nende teenus on reeglina võrreldes tavataksoga tunduvalt kallim võrreldes.

Rongid 

Eurostar rongid sõidavad mitmetesse piirkondadesse, k.a Milaano ja Rooma. Täpsem info www.eurostar.com.
Osta saab nii edasi-tagasi kui ka ühe otsa pileteid, lastele alla 12.a hinnasoodustus 50% ja alla 4.a lapsed saavad reisida tasuta. Soovitav on Eurostar rongipiletid eelnevalt broneerida. Saab kasutada ka Intercity teenuseid. Mõlemal juhul saab valida ka 1. või 2. klassi vaguni vahel.

Bussiliiklus 

Teenindav bussifirma on ATVO , pileteid saab osta ajalehekioskidest, kohalike maršruutide puhul tuleks arvestada paari-kolme euroga, kaugemad otsad maksavad mõnikümmend eurot.

Praamiliiklus 

Punta Sabbioni sadamast sõidab praam Veneetsiasse u 30min. Omal käel ringi liikumiseks saab rentida ka mopeede, mille päevahind on u 50€ ning jalgrattaid hinnaga alates 25€. Autorendi puhul on esindatud mitmed rahvusvahelised ja kohalikud rendifirmad.