EGIPTUS


Ametlik nimi: Egiptuse Araabia Vabariik
Araabia keeles: Misr või Jumhuriyat Misr al-Arabiyah.
Pealinn: Kairo (araabia keeles Al-Qahirah, tõlkes Võidukas), 16 miljonit elanikku. Kairo on rahvaarvult 16. metropol maailmas ja esikohal Aafrikas.
Riigikord: Parlamentaarne vabariik.

Pindala: 1 001 450 km². Sealhulgas põllumajanduslikku maad vaid 2,8% ehk 28 000 km². Egiptuse 74 miljonit elanikku elab maa rannikualadel ja Niiluse deltas, kokku vaid 4% territooriumist. 95% egiptlastest elab 15 km raadiuses Niilusest. 
Rahvaarv: 80,3 miljonit (arvestuslik, seisuga juuli 2007). 
Rahvastik: 97-98% rahvastikust on egiptlased, kes põlvnevad algselt sellel territooriumil elanud afroaasia rahvast (hamid) ja araablastest. Ülejaanud on etnilised vähemusrahvad: araabia beduiinid riigi idaosas ja Siinai poolsaarel, iidsed nuubia kommuunid Niiluse randadel ja mõned teised.
Keel: Riigikeel on araabia keel, mis alates 7. sajandist tõrjus järk-järgult välja kopti keele (lõplik hääbumine 12. sajandil). Kopti keelt kasutatakse veel mõnevõrra kopti kirikus.
Usk: Islamiusulisi (peamiselt sunniidid) 94%, kopte ja teisi 6%. 

EGIPTUSE KUURORDID

SHARM EL SHEIKH

Kiiresti ja ekspansiivselt arenev Sharm El Sheikh Siinai kagurannikul pakub midagi igale maitsele. Sooja merd ja päikest kõigile, mõnusat äraolemist 5* luksushotellide hiigelterritooriumitel või odavat majutust ja piisavalt tegevust seiklushimulistele ja lõbujanulistele.. 10 000 elanikuga Sharm el Sheikh, Egiptuse kaasaegseim ning tuntuim turismikuurort paikneb Siinai poolsaare lõunatipus. Sharm el Sheikh on tuntud heade hotellide, kaunite randade, suurepäraste sukeldumis-ja snorkeldamisvõimaluste poolest. Siin asub 18-rajaline maailmatasemel golfiväljak ja mitu kasiinot.Sharm El Sheikh koosneb mitmest homogeensest, suhteliselt iseseisvast ja eriilmelisest keskusest. Sharm El Maya ehk Vana Sharm Autentne kohalik elu keerleb suure bazaari ümber (Old Market). Kaubad on odavamad ja tingida lihtsam kui Naama Bays.

Ras Um Sid (ka Um E​l Sid) ja Hadaba

Ras Um Sidiks nimetatakse Sharm El Mayat ja Naama Bayd lahutavat kõrget kaljust poolsaart. Siin on mõned head sukeldumiskohad ja kaljul üksikud hotellid, millest avaneb dramaatiline merevaade. Keskne asukoht Vana Sharmi ja Naama Bay vahel sobib kõigile, kes puhkuse ajal tahavad palju šopata ja ringi kolada. Hadaba on poolsaare keskel olev elamurajoon, kus leiavad peavarju paljud turiste teenindavad ja mujalt Siinaile kolinud egiptlased. Mõlemasse kohta on viimasel ajal ehitatud uusi hotelle. Ööelu on vaikne. Taksoga Naama Baysse pääseb 10 minutiga.

Naama Bay (heebrea keeles "​meeldiv") 

Naama Bay on Sharmi süda. Just Naama Bay pika valge liivaga ranna äärde kerkisid 80-ndate aastate alguses esimesed hotellid. Praeguseks on koht sisuliselt välja arendatud või sõna otseses mõttes täis ehitatud. Elu keerleb pika Naama Bayd läbiva jalakäijate tänava ääres ja kaunil rannapromenaadil. Siin leidub kõike: väga erinevaid söögikohti, populaarseid diskosid, ööklubisid ja baare. 

Shark's​ Bay

Umbes 10 km kaugusel Naama Bayst asuva Shark's Bay lahe äärde on ehitatud kümneid luksushotelle. Mereäärsetest hotellidest avaneb kaunis vaade Tirani saarele. Shark's Bay on hea koht sukeldumiseks, siin asub populaarne Shark's Bay Umbi Sukeldumisküla. Hoolimata nimest ei ole põhjust haisid karta – Punases meres on nende reaalne oht kaduvväike. Siiski tasub olla ettevaatlik – Shark's Bay keskmiselt 10-30 m sügavuses vees võib kohata barrakuudasid, raisid ja on nähtud ka haisid. Shark's Bay hotellide (Savoy, Sierra, Hilton Sharks Bay jt) juurde on tekkimas uus oluline ostukeskus. 

White Knight Bay 

Lahes on kuulus samanimeline sukeldumiskoht ja riff. Taksosõit Naama Baysse võtab aega umbes 25 minutit. 

Nabq B​ay 

Vaikne ja arenev piirkond põhja pool lennujaama, mis alles hakkab kujunema oluliseks turismikeskuseks. Kaunid vaated Tirani lahele. Taksosõit Naama Baysse võtab aega umbes pool tundi.

Vahemaad Sharmis

Vana Sharm (Sharm El Maya)–Naama Bay: 7 km
Vana Sharm (Sharm El Maya)–Hadaba: 2 km 
Naama Bay–Hadaba: 6 km 
Sharm el Sheikh–Katariina klooster: 230 km 
Sharm el Sheikh–Kairo: 510 km 
Sharm el Sheikh–Taba (Israeli piir): 240 km 
Sharm el Sheikh–Nuweiba: 170 km
Sharm el Sheikh–Dahab: 100 km

HURGHADA


Tänaseks on Hurghada Euroopa, Ameerika, Egiptuse ja araabia turistide seas populaarne kuurort, mille hotelle täispikitud rannajoon ulatub juba rohkem kui 40 kilomeetrini. Nii põhja kui lõuna poole Hurghadat kerkib üha uusi, autonoomseid puhkusekeskusi. Hurghada on eriti populaarne snorkeldamis- ja sukeldumisvõimaluste tõttu, siin on palju kauneid ja unikaalseid korallriffe. Populaarsed ajaveetmisviisid on sügavmere kalapüük, lainelaudlemine ja purjetamine. Hurghada on heaks stardikohaks Niiluse kruiisidele ja Luxorisse minekuks. Hurghada linn koosneb mitmest osast, kaks suuremat keskust on vanem linnaosa El Dahar ja uus keskus Sakkala. 

El Dahar

vanalinn, linna autentne ja toimekas süda. Siin elab valdav osa kohalikke elanikke. El Daharis on linna suurim basaar, postkontor ja kaugliinide bussijaam. Rohkesti leidub kohalikke Egiptuse kohvikuid ja söögikohti. 

Sakkala

Uus lõbustuskeskus. Palju restorane, ööklubisid, ostuvõimalused 

El Korra

Kesklinnast ja vanalinnast kaugemal asuv piirkond, kus on arvukalt uusi lukshotelle ja kaubanduskeskuseid. Hurghadasse lennates saab puhkust veeta ka mõnes uues, modernses ja pelgalt hotellidest koosnevas puhkekeskuses. Piirkondades ei ole eestikeelset reisiesindajat. Abi saab TEZ touri vene ja inglise keelt kõnelevatelt töötajatelt. 

El Gouna

Kunstlikult rajatud luksuslik hotellilinnak 25 km Hurghadast põhja pool, mille arendamine algas 1990-ndatel aastatel. Puhas ja vaikne linnake koosneb kanalitega eraldatud saarekestest, mida ühendavad sillad. Siin on 14 hotelli, 2 jahisadamat ja sellele lisaks arvukalt eravillasid ja apartemente. Viimaseid ehitatakse pidevalt juurde. 10 km pikkusele rannajoonele ehitatud ja mitmekülgse arhitektuuriga El Gounat nimetatakse Egiptuse Veneetsiaks. Linna teeb toredaks tema terviklikkus – puhkajale on loodud täiuslikuks puhkuseks täiuslik infrastruktuur. El Gouna pakub muuhulgas veespordikeskusi, kardiradasid, ratsutamist, laialdasi ostuvõimalusi, suure valiku restorane, baare ja ööklubisid. Siin on Gene Batesi poolt projekteeritud 18 rajaga golfiväljak, mille uhkuseks on veetakistusega harjutusväljak (aqua driving range). Lennujaamatransfeer kestab umbes 45 minutit. 

Makadi Bay

Uusimaid rannakuurorte Punase mere ääres 35 km Hurgadhast lõuna pool. Esimene hotell avati 1998. Suurepärased võimalused snorkeldamiseks ja sukeldumiseks. Hotellis Le Meridien Makadi Bay on maailma suuremaid basseinikomplekse (6400 m²). Hotellidest väljaspool vähe tegevust, õigemini see praktiliselt puudub. Lennujaamatransfeer kestab umbes 1 tunni. 

Soma Bay

Soma Bay on uus, alles arenema hakkav turismikuurort väikesel poolsaarel 45 km Hurghadast lõuna pool. 3 küljest merega ümbritsetud Soma Bay asukoht on maaliline. Siin on mõned head hotellid, 18 rajaline golfiväljak The Cascades ja thalassoteraapiaspaa, mis on piirkonna suurimaid.

Marsa Alam

Kõige kaugemal lõunas asuv Punase mere kuurort on hetkel kõige kiireimini arenev puhkekeskus Egiptuses, mis peale seda, kui siin 2001. aastal avati oma lennujaam, tõotab kujuneda Sharm el Sheikhile ja Hurghadale arvestatavaks rivaaliks. Marsa Alami pakume reise vaid individuaalturistidele.

Vahemaad Hurghadas 

El Dahar–Sakkala: 3 km
Hurghada–El Gouna: 30 km
Hurghada–Soma Bay: 45 km
Hurghada–Makadi Bay: 35 km
Hurghada–Safaga: 60 km
Hurghada–Luxor: 250 km
Hurghada–Kairo: 500 km

Ajavahe

Egiptuses on Eestiga sama aeg. 

Raha 

Egiptuses on käibel Egiptuse nael (LE). 1 Egiptuse nael = umbes 0.14 eurot. Raha saab vahetada hotellides ja rahavahetuspunktides. Kõikjal saab maksta ka eurodes ja dollarites. Kaasa tasub võtta võimalikult väikeseid rahatähti ning kohapeal raha vahetada väikeste summade kaupa.

Ilm

Egiptuses on kuiv ja soe, kliima on kontinentaalne – päevase ja öise temperatuuri vahe on suur. Suvel on väga kuum, külmimad kuud on detsember, jaanuar ja veebruar, kus päike soojendab päeval õhu 23-25 kraadini. Talvekuudel saab päevitada kalla kümnest kuni kella kolmeni, õhtud on jahedad – kindlasti tuleks kaasa võtta soe fliis või kampsun. 

Hea teada

Alkoholipoliitika: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget või lahjat alkoholi. Kuurortide poodides müüakse vaid kohalikku alkoholi. Kanget importalkoholi saab osta taxfree poodidest vaid kuni 24 tundi peale saabumist. Restoranides ja baarides on piiratud valikus saadaval kõik alkohoolsed joogid. Kohalike jookide hinnatase vastab Eesti omale, importalkohol on kallis. 

Arstiabi:

Enese hoidmiseks juhinduge lihtsatest terve mõistuse reeglitest:

  • jooge vett ainult korgitud pudelitest
  • sööge vaid kooritavaid puuvilju
  • vältige piimatooteid ja vähe küpsetatud toitu
  • Kaitske end päikese eest päikesekreemidega, ärge esimestel päevadel üle pingutage
  • Kandke kõikjal kaasas veepudelit – vedelikupuudus on kuumas kliimas kerge tulema Kui vajate arstiabi, võtke alati koheselt ühendust meie reisiesindajaga. 

Jootraha ehk baksheesh:

Jootraha kuulub lahutamatult igapäevase elu-olu juurde ning seda oodatakse kõikide teenuste ja tihti lihtsalt ei millegi eest. Tasuks meeles pidada kolme reeglit: • andke jootraha ainult vastutasuks teenuse eest • makske pärast teenust • ärge andke liiga palju Keskmine jootraha on 10% teenusest. Pisiteenuste puhul saab hakkama 1 naelaga. Jootraha ootavad ka meie ekskursioonide bussijuhid, kelle palk on väga väike. Sobivaks summaks on 5-10 naela (kahe peale). 

Ostud:

Egiptusest tasub osta papüüruseid, vürtse, lõhnaõlisid, vasktooteid, kulda, keraamikat, kalliskive, klaasi, puuvillakangaid, vaipu ja nahka. Hinna üle tingimine on kohustuslik, kui te ei taha lasta end röövida. Kauplused on avatud hommikul 9:00-13:30 ja pärastlõunal 16:30-19:00, turismirajoonides kuni hilisõhtuni. Reede on moslemite pühapäev, seetõttu on riiklikud asutused ja osa kauplustest suletud. Kuurortkeskuste kauplused on valdavas enamikus terve päeva avatud. 

Pildistamine:

Kohalike elanike pildistamiseks on viisakas neilt enne luba küsida ja loomulikult ootavad nad selle eest ka väikest tasu.

Puhkepäev:

Islami puhkepäev reede. Riigiasutused on sel päeval suletud, kinni võivad olla ka mõned kauplused. Turismipiirkonnas on enamus kauplustest avatud. 

Raha ja krediitkaardid:

Raha saate vahetada oma hotellile lisaks pankades ja rahavahetuspunktides. Kurss on hotellis halvem, aga vahe pole väga suur. Soovitame raha vahetada vajaduse järgi väiksemate summade kaupa – lennujaamas kättejäänud Egiptuse naelu tagasi ei vahetata. Püüdke raha vahetades saada võimalikult väikseid rahatähti. Avastate kiiresti, et neist on suur puudus. Kõikjal saab maksta ka dollarites ja eurodes. Krediitkaarte aktsepteeritakse enamikes hotellides ja paljudes restoranides, samuti mõnes suuremas kaupluses.

Ramadaan:

Islamiusuliste paastukuu ramadaan on liikuv püha, mille täpse algamisaja mõõdab välja ja määrab spetsiaalne Kuuvaatluse Komitee. Sõltuvalt ajavöönditest on ramadaani algamisaeg erinevates maailma osades erinev. 2011. aastal oli ramadaan 01. augustist kuni 31. augustini ja lõpeb seega enne meie reiside algust. 

Taksod:

Viimase aasta jooksul on kuurortidesse tekkinud korraliku märgistusega korralikke taksosid. Tegelikult sõidab taksona kõik, millel on neli ratast all. Ja sõidab uhkelt: muusika mürtsumas, aknad valla ja kiirus suur! Pidage taksosse istudes meeles, et tingimine on ka siin hädavajalik! Hinnas tuleb enne sõitu kokku leppida ja taksojuhi nimetatu vähemalt poole võrra alla lüüa! 

Tingimine:

Araabiamaades on tingimine arendatud rahvuslikuks kunstivormiks. See on põnev väljakutse, mis ideaalis peaks kummalegi osapoolele nii lõbu kui kasu pakkuma. Kui siis peale vastaspoolest lugupidavat ja samas teineteist kergelt tüssata püüdvat tingimist toimub ost, on rahulolu mõlemapoolne. Ei ole kahjuks olemas kindlaid reegleid selle kohta, kui palju võib hinnast alla saada. Kauplemine algab kaupmehe nimetatud alghinnast, selle aga määrab tema terane hinnang Teie võimalikule asjatundlikkusele. Alghind võib tegelikust müügihinnast mitmeid kordi kõrgem olla! Kui Teid kaup huvitab, tuleks teha oma pakkumine. See tuleb teha nii madal, kui vähegi söandate. On olemas mitteametlik soovitus pakkuda 5 korda madalam hind. Kauba tegelik müügihind sünnib sõbralikus jõu- ja vaimukatsumises kuhugi nende kahe äärmuse vahele. Tollieeskirjad: Egiptuse kaupade ostmisel ja väljaviimisel piiranguid ei ole. Rangelt on keelatud antiikesemete väljaviimine. Samuti ei tohi välja viia rohkem kui 100 aasta vanuseid ehteid, maale või vaipu. Rangelt on keelatud on koralle korjata ja maalt välja viia - isegi kui leiate need rannalt. Trahv võib olla soolane.

Tollieeskirjad: 

Egiptuse kaupade ostmisel ja väljaviimisel piiranguid ei ole. Rangelt on keelatud antiikesemete väljaviimine. Samuti ei tohi välja viia rohkem kui 100 aasta vanuseid ehteid, maale või vaipu. Rangelt on keelatud on koralle korjata ja maalt välja viia - isegi kui leiate need rannalt. Trahv võib olla soolane.