MAROKO


Asukoht:  Maroko Kuningriik asub Aafrika loodeosas Atlandi ookeani ja Vahemere rannikul. Naaberriigid on Mauritaania edelas ning Alžeeria idas ja kagus (piir Alžeeriaga on kinni).  Atlandi ranniku vastas on Kanaari saared ning põhja pool teisel pool Vahemerd on Hispaania.

Pealinn:  Rabat 1,8 miljonit elanikku
Pindala: 446 550 km²
Rahvaarv: u 34,33 miljonit

Riigikord: konstitutsiooniline monarhia. Valitsev kuningas on Mohammed VI, kes tuli võimule 1999.a. pärast oma isa, kunigas Hassan II, surma.
Riigikeel:  araabia ja berberi keeled, ärikeeleks prantsuse keel.

Suuremad linnad:  Casablanca (3,6 milj el.),  Marrakesh (940 000 el.), Agadir (656 000 el.)

Ajavahe: Marokos on kell 2 tundi eesti ajast taga. Suveajal GMT +1, talveajal GMT +0.

Raha: Maroko rahaühik on  dirhem (MAD). 1 MAD = u 0,09 EUR, 1 EUR = u 10,99 MAD (suvi 2012). Rahaühiku lühikese tähisena on tihti kasutusel ka Dh. Eestis dirhemeid osta ei saa. 

Religioon: islam, 97,8% elanikest on muslimid. Islami 5 põhialust on usk ainujumalasse, palvetamine 5 korda päevas, kohustuslik almuse jagamine, paast, vähemalt üks kord elus palverännak Mekasse (hadž, 2012.a. orienteeruvalt 24.-29.10.). Püha paastukuu ramadaan  kestab 2012a 20.07.-19.08. Ramadaani lõppu tähistatakse suure pühaga Eid al Fitr.

Alkohol: Alkohoolsed joogid on vabalt müügil. Kohalik õlu ja vein on kvaliteetsed ja soodsa hinnaga. Müügil on ka suur valik importalkoholi (hinnad üsna kallid). Kauplustes müüakse alkohoolseid jooke kuni kella 22-ni.
Internet: Linnakeskuses Avenue Hassan II peatänava internetikohvikutes maksab tund netikasutust 10 dirhemit. Rannahotellide lähedal on hinnad 2-3 korda kallimad.
Pildistamine: Maroko kaunis loodus, põnevad vaatamisväärsused ja värvikas eluolu on eksootika, mida tasub jäädvustada. Kohalikud elanikud poseerivad teile väikese tasu eest hea meelega. Varuge ekskursioonide ja väljasõitude jaoks aegsasti peenraha, tavaline taks on kuni 5 dirhemit poseerija kohta.
Rand: Pääs Agadiri avalikku randa on tasuta. Rannatooli ja päikesevarju saab rentida tasulisest rannaklubist 2 euro või 20 dirhemi eest päevas. Kaasas peab olema isiklik rannarätt - hotelli rätte ei saa randa viia.
Riietus: Agadiri linnas, kohalike linnaosades ja araabia turgudel soukidel tuleks vältida rannariiete ja ekstreemselt napi riietuse kandmist. Tunnete end mugavamalt, kui riietute islamimaale kohaselt pigem konservatiivselt.
Sõidukite rent: Auto rentija peab olema vähemalt 21-aastane ning juhiluba kehtinud minimaalselt aasta. Rendihinnad algavad 500 dirhemist päevas. Mitme päeva hind on soodsam. Mootorratta rent: alates 350 dirhemit päevas või 200 Dh / pool päeva. Jalgratta laenutus terveks päevaks maksab 100 Dh, pool päeva 60 Dh. Marokos on parempoolne liiklus.
Takso: Agadiri keskus on kompaktne – kõikjale pääseb jalgsi. Taksosõit linnakeskuses maksab 5-7 dirhemit, õhtul ja öösel kehtivad topelthinnad. Hind tuleb enne sõitu juhiga kokku leppida.
Tollieeskirjad: Maroko Kuningriiki võib maksuvabalt kaasa tuua 200 sigaretti või 25 sigarit, 1 liitri lahjat või kanget alkoholi, suveniire ja kingitusi kuni 2000 dirhemi (u 3000 Eesti krooni) väärtuses. Isiklikus kasutuses oleva kaamera, läptop-arvuti, fotoaparaadi jms kaasatoomine on lubatud eeldusel, et need viiakse riigist lahkudes kaasa.  Maroko dirhemeid ei tohi riiki tuua ega riigist välja viia. Reisile tasub kaasa võtta eurosid või USA dollareid, mida saab kohapeal dirhemiteks vahetada.
Pass ja viisa: Alates 1. jaanuarist 2005 võivad Eesti kodanikud siseneda Maroko Kuningriiki kehtiva Eesti kodaniku passi alusel ja viibida seal ilma viisata kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud pärast reisi. Punase passiga on Maroko viisa vajalik, vormistamine Maroko saatkonnas Moskvas. Halli passiga Maroko Kuningriiki ei pääse. 

Agadir

Agadiri peetakse Maroko euroopalikuimaks linnaks, mis ehitati üles turismi jaoks sobiva infrastruktuuriga pärast 1960.a. linna maatasa teinud maavärinat. Siit leiate kõik vajaliku ookeaniäärse puhkuse veetmiseks: heatasemelised hotellid, kohvikute ja restoranidega täidetud rannapromenaadi, spaad, ööklubid,  kasiinod, jahisadama ja golfiväljakud.  Ja ärge unustage, et Agadiris on rohkem kui 300 päikselist päeva aastas! Eksootikat leiate Agadiri kalaturult, kus on välja pandud kõik, mida ookean söögiks pakub, ning kirevast El-Hadi souk’ist, kus kaubeldakse erinevate suveniiride, nahkesemete, riiete, jalanõude, vürtside ja söögikraamiga.
 
Agadirist on lihtne minna tutvuma eheda Marokoga – Lõuna-ja Kesk-Maroko ajaloolised linnad Marrakech, Taroudant, Essaouira, Ourzazate, Atlase mäed, Sahara kõrb ja rohelised oaasid on kõik bussisõidu kaugusel. Neid saab imetlema minna nii ekskursioonidega kui ka omal käel rendiauto või liinibussiga.

Kultuuri ja ajaloohuvilistele: avastamisrõõmu pakuvad berberi ja araabia kultuur, islamiarhitektuur, araabia vanalinnad ja turgude melu. Maroko kuulsaima linna  Marrakechi medina kitsad tänavad ja soukide labürint oma sagina ja värvkirevusega sööbivad kindlasti mällu. Kaasahaarav on linna keskväljaku Djemaa El Fna melu, mille loovad arvukad veemüüjad, jutuvestjad, maotaltsutajad, hennamaalijad, apelsinimüüjad ja kõikvõimalikud kaupmehed. Majesteetlik kõrbekindlus Ait Benhaddou on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja  ja on rahvusvahelist tuntust kogunud läbi arvukate filmide, nagu „Niiluse kalliskivi“, „Gladiaator“, „Aleksander“ jpt.  Ehedat berberi atmosfääri saate nautida soukide ja käsitöö linnas, punakaspruuni müüriga ümbritsetud Taroudantis, mida hellitavalt kutsutakse väikseks Marrakechiks.

Peredele ja lastele: ilus liivarand ja tasemel rannahotellid koos basseinidega pakuvad lõõgastavat rannapuhkust. Vaba aega aitab sisustada Agadiri  linnupark, kus lisaks erinevatele papagoidele, flamingodele, paabulindudele jpt lindudele näeb mitmeid sõbralikke rohusööjaid nagu gasellid, laamad, hirved jt. Mõnus ringsõit Agadiri minirongiga  pakub lusti nii suurtele kui väikestele.
 
Aktiivsele puhkajale: Agadiris on head rannaspordivõimalused ja tenniseväljakud. Linna lähiümbruses on 4 golfiväljakut. Kõigest 20 km kaugusele jääb surfiparadiis Taghazout. Agadirist mõõduka bussisõidu kaugusele jäävates Anti-Atlase ja Kõrg-Atlase mägedes on mitmeid erineva pikkuse ja raskusega matkaradu, kergemateks rännakuteks sobib hästi Immouzeri koskede maaliline piirkond.
 
Viisa: Eesti kodanikud võivad Marokos viibida viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Marokosse reisimiseks on vajalik  pass, mis peab kehtima veel vähemalt 3 kuud peale riigis viibimise lõppu. Vt. konsulaarinfot Välisministeeriumi lehelt: www.vm.ee
Vene kodanikud, kellel on olemas elamisluba Eestis, saavad Marokos viibida samuti viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Riiki sisenemiseks on vajalik pass ja  elamisluba Eestis (originaal), mis mõlemad kehtivad vähemalt 3 kuud pärast reisi.
Eesti halli välismaalase passi omanikud, kellel on olemas elamisluba Eestis, vajavad Maroko viisat. Viisa taotlemine võtab aega kuni 3 kuud ja viisa saamine pole saatkonna andmetel garanteeritud. Viisadokumendid (pass, kehtiv (originaal) elamisluba, 1 värviline passifoto ja ankeet) saadetakse koos passiga saatkonda, kus kohapeal tehakse koopiad passist ning elamisloast Eestis. Saatkond peab saama kinnituse viisa väljastamise kohta Maroko Välisministeeriumist. Kui vastus viisa väljastamise kohta on olemas, tuleb saata saatkonda pass. Maroko Kuningriigi saatkond asub Helsingis.

PLUSSID:
+ Agadir on hästi väljaarendatud euroopalik kuurort
+ 7 km pikkune lai liivarand  pakub häid rannapuhkuse võimalusi
+ Võimalus tutvuda eheda araabia ja berberi kultuuriga
+ Meeldejäävad  looduselamused
+ Aktiivne ja mitmekesine ööelu

MIINUSED:
̶  Pealetükkivad kaupmehed
̶  Sügisesed õhtud võivad olla tuulised

Lennuajad

Otselennud Marokosse toimuvad lennukompaniiga Smartlynx, lennuk maandub Agadiri lennuväljal ning lennuaeg on u 6 tundi. Lennud toimuvad kolmapäeviti ajavahemikus24.10.-14.11.2012 (viimane tagasilend Marokost).

Lennugraafik

Kuupäev Suund Väljalend Saabumine
24.10., 31.10.,07.11 Tallinn-Agadir MYX523 08:00 12:00
31.10. ja 07.11. Agadir-Tallinn MYX524 13:00 20:50
14.11. Agadir-Tallinn MYX524 15:50 23:40
  • Reisikorraldaja: Aurinko
  • Lendu teostab lennukompanii: Smartlynx Airlines
  • Reisipaketi hind sisaldab suupistet ja karastusjooki lennuki pardal. Lisaks on võimalus pardameüü alusel lennukis juurde osta sööke ja jooke
  • Lubatud pagas on 20 kg + 5 kg käsipagasit ühe inimese kohta. Kui arvestate pagasit reisiseltskonna peale, siis võib ühe kohvri või koti kaal olla ainult kuni 32 kg. Lubatust raskema pagasi pealevõtmist ei saa garanteerida ning lennufirmal ei ole kohustust seda ka sihtkohta järele toimetada.