TAI


Riik Kagu-Aasias, Indohiina poolsaarel. Ta piirneb lõunast Tai lahel ning Malaisa, idast Kambodza ja Laosega ning läänest Andmani lahega ja Myanmariga. Kuni 11.maini 1949. aastani kandis maa nime Siiam. Sõna thai (ไทย) tähendab tai keeles 'vaba'. Sama sõna tähistab ka tai rahvast, mistõttu osa elanikest, eriti suur hiina vähemus, kasutab endiselt nime "Siiam".

Riigiinfo:

Pealinn: Bangkok 
Rahvaarv: 64 miljonit, kellest 80% tailased
Keel: tai keel 
Religioon: üle 90% Tai elanikest on budistid
Rahaühik: Tai Baht. 1 eek = 3,15 bahti

Tai on troopilise kliimaga riik, mis jaguneb kolmeks aastaajaks:

1. Kuum aastaaeg 

veebruarist – maini (kuum ja niiske; aasta koige kuumem kuu on aprill)
Keskmine temperatuur 34C ja 75% niiskust.
Joed on sellel ajal kuivanud ja madalad ja puud sageli raagus ja ilmetud.

2. Vihmaperiood 

juunist septembrini- üsna kuum, rohkelt sademeid ja päikesepaistet 5 tundi päevas.
koige vihmasem kuu on september! Keskmine ööpäevane temperatuur 29C ja 87 % niiskust.

3. Jahe aastaaeg 

oktoobrist veebruarini- see on parim aeg Taisse minemiseks, sest vihmaperioodi loppedes taevas selgineb ja päevad on kuivad ja päikeselised, ööpäeva keskmine on 24-28 kraadi.
Merevesi on aastaringselt 28 kraadi.

Oluline:

Elektrivool: 220 V, sama mis Eestis
Vaktsineerimised: Bangkoki ja Pattaya piirkonnas ei ole kohustuslikud
Viisa: Eesti kodanikele on Tai viisavaba
Teeolud ja autorent: Tais kehtib vasakpoolne liiklus. Pidevate ummikute tõttu on liiklusolud pealinnas kohutavad. Tipptund valitseb peaaegu kogu päeva. Linnast väljuvatel peamistel maanteedel kihutavad uljad autojuhid sõidavad neile teadaolevate reeglite järgi. Ettevaatlik peab olema ka busside suhtes, mis sõidavad ühesuunalistel tänavatel sageli vastassuunas. Tais autot juhtival välismaalasel peab olema rahvusvaheline autojuhiluba. Kiirusepiirangud linnades on 50 km/h ja peamistel teedel 80 – 90 km/h. Bensiinijaamad suletakse kell 22. Õnnetuse korral tuleb helistada maanteepolitseisse telefonil 1193. Enamik liiklusmärke on ingliskeelsed. Kiirusepiirangud on alati araabia numbrites.
Lastega Tais: Tai pole laste jaoks ideaalne reisisihtkoht. Pakutakse küll spetsiaalseid programme näiteks elevantide- või pühvlite treeninglaagrite külastamiseks jne., kuid enamik atraktsioone on siiski mõeldud täiskasvanud reisijale. Paremini sobivad rannapuhkuse paketid, kus korraldatakse ka lastele mõeldud tegevusi ja mänge. Teisalt pole mõnes kuurordis teatud vanusest lapsed teretulnud.
Internet: Internet on olemas pea igas linnas. Samas võib näiteks see Põhja Tais olla mõnedes kohtades väga aeglane või isegi lootusetu. Saartel ja vähekäidavates kohtades võidakse minuti eest küsida kuni80 senti minuti eest. Mujal algab tasu 8 EEK tunni eest. Ühenduse kiirusele pole ka midagi ette heita.
Turvalisus: Petta saada ei olegi Tais nii lihtne. Kui just ei tule mõte hakata tegelema juveelide ja vääriskivide kokkuostuga või kui kuulata mõne isehakanud sõbra soovitusi. Samuti ei ole soovitav oma krediitkaarti kellegi kätte hoiule jätta, kuskil äsjatekkinud sõpradega kaarte mängida ja võõrastelt väljatehtud jooke ning sigarette vastu võtta. Põhja - Tais ei ole soovitav üksi öistel maanteedel mootorrattaga sõita, kuna tegu on suhteliselt aktiivse narkopiirkonnaga. Samuti on paljud Birma ja Hiina sissid ennast seal sisse seadnud. Ettevaatlik tuleb olla rahvarohketel turuplatsidel, kus liigub taskuvargaid. Tegutsevad ka mootorrattal kihutavaid kotivargad. Hotellides tuleb kasutada oma väärisasjade hoidmiseks seife ja alati tuleb võtta kviitung hoiuleantu kirjeldusega. Ujuma minnes mitte jätta väärtesemeid randa.
Soovitused: Tais on merevesi harjumatult soolane ja meres on tõus ja mõõn (veetaseme kõikumised erinevatel aastaaegadel ja kuufaasidel on kuni 2 m). Tai India ookeani poolsel rannikul on meri tasane novembrist aprillini ja lainetus suur maist oktoobrini. Teisel kaldal - Samuil - vastupidi - suvel on meri vaikne, talvel lained suuremad. Osades randades on mageveedushe, aga mitte igal pool. Päike on väga intensiivne ja petlik- ka pilves ning sombuse ilmaga, kui tundub, et päikest pole üldse, voõab päike läbi pilvede. Sellepärast tuleb kindlasti kasutada nahatüübile sobivat tugevat päevituskreemi (Tais saadaval kreemid kaitsefaktoriga kuni 70) ning mitte päevitada täispäikesepaistes, vaid eelistada päevitamiseks viluvarju. Kasuks tulevad päikeseprillid, peakate ja rohke vee joomine.
Riietus: Võimalikult õhuke, kerge, avar ja suvine, soovitavalt puuvillane, sest tegemist on kuuma ja niiske troopikaga. Vältida tuleks kitsaid sünteetilisi rõivaid. Siiski peaks kaasas olema 1 pikkade varrukatega jakk, sest konditsioneeritud ruumis võib hakata jahe. Riietus on mitteformaalne ja kohti, kus turist vajaks pidulikku riietust, tavaturisti teele ei jää. Kindlasti peaks kaasas olema nn. „egiptuse kübar“- väikese äärega riidest müts.
Toit: Kohalikule toidule on olemas ka võimalus euroopalikku toitu osta. Tai toit maksab kohalikes väikestes restoranides ~40 - 100 THB, euroopalikud toidud on umbes 2 korda kallimad.
Suuremates keskustes leiab ka rikkaliku valikuga rootsi laudasid, kus lõuna- või õhtusöök maksab 100 - 200 THB. Kaubanduskeskustes on rohkelt söögikohti, kus hinnad alates 20 THB/praad. Saadaval nii hot dog`id kui ka hamburgerid, nii euroopalikud kui ka teravamaitselised aasiapärased. 
Toidu korvale juuakse vett, karastusjooke või õlut ~20-60 THB (õlu sobib tai toitudega kõige paremini). Vein on kallis – seda tehakse Tais vähe ning kohalik vein pole eriti hea. Peamiselt veini imporditakse ning ega vein tai toitudega kokku hästi sobigi.
Joogivesi: Joogiveeks soovitatakse pudelites allika- ja mineraalvett, mida müüakse kõikjal (0.7 l = 0,2 - 0,4 €). Hotellides on tavaliselt pudelites voi termoskannus joogivett, 1 pdl päevas on tasuta.
Jootraha: Restoranides ja baarides on kombeks jätta jootraha 5 - 10% ulatuses arve summast. Pakikandjale on soovitav jätta ca. 10 THB/kohver. Hotelli toateenijale ja portjeele ca. 10 THB toa kohta päevas. Samuti antakse tip`i giidile ja bussijuhile.
Raha: 1 €  ~ 39 THB  Jootraha: Pangkokis ja Pattayas on jootraha andmine levinud rohkem kui mujal. Taksojuhile, baarmenile, massöörile ja kelnerile sobib anda 10% arve summast, hotelli toateenijale ja pakikandjale 20 bathi päevas.
Keel: Kuigi inglise keel on Tais kõige tuntum läänemaailma keel, on soovitav kasutada ka lihtsaid taikeelseid väljendeid. Kuigi riigis kõneldakse paljusid kohalikke murrakuid, saavad kõik kohalikud aru Bangkokis räägitavast tai keelest. Igal silbil võib olla kuni viis erinevat hääldust sõltuvalt tähendusest. Tai keeles on 44 kaashäälikut, kümnete kaupa vokaale, häälikuühendeid ja rõhumärke. Vähimadki pingutused kohaliku keele proovimisel saavad tailaste poolt kõrgelt hinnatud.
Liiklus: Tais on vasakpoolne ja väga tihe liiklus. Bangkokis tasub kindlasti sõita kohaliku takso ehk tuk-tuk-ga, mis kujutab endast kolmerattalist motorollerit ja kuhu mahub peale 2 - 3 reisijat. Mujal Tais on taksod tavaliselt lahtised pikapid, kuhu mahub peale kuni 12 reisijat. Takso on suhteliselt odav ja ilma taksomeetrita taksodes tuleks hind enne sõidu algust eelnevalt juhiga kokku leppida. Taksomeetriga taksodes on odavaim sõita taksomeetri järgi. 

Kasulikud lingid: