TÜRGI


Pealinn: Ankara (5 miljonit)
Rahvaarv: 75 miljonit. Suurimad linnad Istanbul (17 miljonit), Izmir (3,5 miljonit), Аdana (2 miljonit), Antalya (2 miljonit), Bursa (2 miljonit).
Keel: Türgi keel kuulub altai keelkonna türgi rühma (aserbaidžaani, usbeki, uiguuri, tatari, karaiimi jt), tal on grammatilisi ühisjooni soome-ugri keeltega (soome, eesti, ungari). Türklased kasutavad ladina tähestikku. Türgi keeli räägib maailmas umbes 150 miljonit inimest
Religioon: 99 % rahvastikust on moslemid.
Raha: Türgi rahaühik on Türgi liir (TRL). 1. jaanuaril 2005 võeti käibele uus Türgi liir (YTL-Yeni Türk Lirasi, rahvusvaheline tunnus - TRY). 1 liir = 100 kurus. Nii uus kui vana liir on 2005 paralleelselt käibel. Uued paberrahad - 100, 50, 20,10, 5 ja 1 liiri. Üks türgi liir vastab miljonile vanale liirile ning vahetuskurss on 0,55 eurot.
Kuurordiregioonid:

Antalya koosneb viiest kuurordiregioonist:

Antalya, Kemer (50 km), Belek (30 km), Side (65) ja Alanya (130 km).

Antalya on rahvaarvult Türgi 8. linn. Linna elanike arv on ligi üks miljon.
Antalya ja teised provintsi kuurortlinnad asuvad rannikutasandikel Tauruse mäeaheliku ja mere vahel. Antalya maastik on väga  maaliline: kõrgede mägede lumised harjad, palmide, oleandrite, sidruni- ja apelisinipuude rohelised salud ja taevasinine merevesi. UNESCO andmetel kuulub Antalya maailma kõige puhtamate regioonide hulka. Antalyast edalapool asub üks Türgi kõige kuulsamaid kuurorte - Kemer.

Kemer - seda looduslikku sedöövrit nimetatakse Antalya S'veitsi nurgakeseks. Ühelt poolt metsadega kaetud Tauruse mäed, teiselt poolt - Vahemere kristallpuhtad taevasinised veed. . 
Laiemas mõttes hõlmab Kemeri kuurorttsoon lisaks Kemeri linnale veel kokku 5 küla - Beldibi, Göynük, Kiriş, Çamyuva ning Tekirova.
Valdav osa hotelle pakub „vägagi kõik hinnas teenust“. Hea selle juures on, et suurepärase puhkuse võib veeta hotellist lahkumata, ka kulutused püsivad kontrolli all. Linnas on hulgaliselt kauplusi, restorane, baare ja diskoteeke. Ööelu on siin vilgas.

Alanya - Antalyast 135 km kaugusel asuv Alanya on üks võluvamatest linnadest Vahemere lõunarannikul. Rooma impeeriumi aegadel oli Alanya tuntud meresadam, salakaubavedajate ja mereröövlite lemmikkoht. Tänapäeval on see üks suurematest ja kaasaegsematest turismikeskustest Türgis.

Belek - Belek on ranniku prestiižseim ja kalleim kuurort oma suurejooneliste viietärni hotellide kaasaegse arhitektuuriga, mis edukalt harmoneerib hästi maalilise maastikuga: laiad liivarannad, kristallpuhas merevesi, ratsutamisvõimalused ja golfiväljakud
Belek on Türgi golfikeskus, tänaseks on siin 8 golfiväljakut, mis paiknevad hotellide läheduses. Kõrgetasemeliste golfiväljakute rajamisel on silmas peetud Euroopa golfarite maitseid ja eelistusi. Väljakud pakuvad nii sportlikku pingutust kui nauditavaid loodusvaateid.

Side - Antalyast 75 km kaugusel asuv pisikesele poolsaarele pressitud Side on meeliülendav kombinatsioon minevikust ja tänapäevast. kõige iidsem Anatoolya linn on asutatud 7. sajandil e.m.a., Nimi Side tähendab granaatõuna - see on viljakuse ja heaolu sümbol. 
Tillukesel, vaid 800 m pikkusel ja 400 m laiusel maaninal eksisteerivad kõrvuti ja läbisegi antiik-Rooma varemed ja tänapäevane vilgas puhkusekuurort. 
Loodus, tänapäev ja iidne ajalugu on siin harvanähtavas harmoonias. Poolsaarest kahele poole jäävad kuldse liiva ja türkiissinise mereveega rannad, kuhu alates turismibuumi algusest on rajatud ja rajatakse üha uusi hotelle.

Köök: Türgi köök on rikkalikumaid maailmas. Siin on õnnestunult ühendatud Kesk-Aasia ja Vahemere traditsioonid. Lihast eelistatakse lambaliha, millest valmistatakse väga palju erinevaid toite, tuntuimad sis kebab ja döner kebab. Kala ja mereannid on alati värsked. Palju toite on meriärnast ja mõõkkalast. Väga populaarsed road on dolma (viinamarjaleherullid, täidetud liha ja riisi või pähklite ja rosinatega) ja karniyarik (hakklihaga täidetud baklažaanid. Olulisemad joogid on airan (liik jogurtit), kange türgi kohvi, kohalik õlu, valge ja punane vein ja rahvuslik vägijook raki (aniisiviin). Veega segatuna muutub raki piimjaks, jooki nimetatakse „lõvipiimaks“. Raki kõrvale süüakse erinevaid suupisteid, mida tuntakse üldnime meze all.

Autorent: Autorendifirmasid on palju ning hinnad on erinevad.Väga odava hinna puhul soovitame kontrollida, mis kuulub hinna sisse, et pärats poleks üllatusi. Autorendipäevahinnad algavad 45 EUR-ist. 

Alkohol: Alkohol on saadaval kõikjal ning Türgi õlu on väga kavaliteetne. Türgi veinid on hea kvaliteediga ning eriliselt hinnatakse Rose veine. Importalkohol on tunduvalt kallim. 4-5 tärni hotellid hiilgavad eriliselt suure juurdehindlusega. 
NB! Poolpansioni puhul ning lõunasöökidega ekskursioonidel ei kuulu joogid hinna sisse. "Kõik hinnas" hotellides ei kuulu importalkohol teenuse hulka.

Transport: Antalia ja Kemeri, Antalya ja Beleki (või Side, või Alania) vahel liiguvad kuni keskööni dolmush bussid keskmiselt iga 5 min tagant. Kindlaid peatusi neil pole ja bussi võib peatada suvalisel kohal kui neis ruumi on. Dolmush tähendab türgi keeles "täis topitud". Ka taksosid on palju ning nende püüdmine pole raske. Öisel ajal on hinnad kallimad.

Vesi: Kõrghooajal võib esineda probleeme veesurvega ning võib esineda piiranguid sooja vee kasutamisel. Mõnedes hotellides soojendatakse vett vaid päikesepatareidega ning seega ei pruugi seda alati piisata. Juua soovitame pest ostetud vett (keskmiselt 1,5 milj Liiri). Hammaste pesemiseks sobib ka kraanivesi.

Sisseostud: Tõrgi on ostuparadiis pakkudes kaupa igale maitsele. Eriliselt soodsalt võib saada Türgi  puuvillast valmistatud riideesemeid. Turul müüdavad riided on soodsama hinnaga, kuid nõuavad kauplemist ninfg alati ei pruugi kvaliteet olla kõige parem. Fikseeritud hinnaga poodides on kaubad kallimad, kuid see-eest kvaliteetsed. Eriliselt hinnatud on Türgi naha- ja juveelitooted.

Turvalisus: Türgi on turvaline maa, ainsaks probleemiks võivad olla mõned taskuvargad suurlinnades. Iraagi piir on Antaalyast umbes 1700 kilomeetri kaugusel.

Vaktsineerimised: ei ole vajalikud. Kaasa võtta isiklikud ravimid.

Krediitkaardid: enamikes kohtades tunnistatakse rahvusvahelisi krediitkaarte ja paljudes kohtades ka deebetkaarte. Deebetkaardiga (Visa Electron) saab pangaautomaatidest välja võtta raha. Maksta nendega ei saa. NB! Lisandub panga teenustasu ning protsent väljavõetava summa pealt.

Jootraha: kombeks on teenindajatele veidi jootraha anda (soovitav 10% arvest).Võrreldes teiste islamimaadega on Türgis jootrahadesse suhtumene leigem. Küll tahavad jootraha aga ekskursioonibussijuhid ja kohalikud giidid (1-2 eurot inimese kohta). 1 eurot ootavad tavaliselt ka hotelliteenijad.

Elektrivool: 220 volti. NB! Kõrghooaegadel võib olla elektrikatkestusi.

VIISA

Alates 12. juulist 2008.a. on Eesti kodanikel võimalik reisida Türki viisavabalt. Eesti kodanikud saavad viibida seal maksimaalselt kuni 90 päeva 6 kuu jooksul.

Alates 16. aprillist 2011.a. on Vene kodanikel võimalik reisida Türki viisavabalt, lubatud kohalviibimise periood on 30 päeva järjest.

Alates 1. novembrist 2011 on Eesti välismaalase passi omanikel taas võimalik Türgi turismiviisa vormistada ka Türgi piiril. Viisalõiv piiril on 15 eurot / 20 USD dollarit. Viisa on ühekordse sisenemisega kuni 30 päeva.

Kõik reisijad, kes ei oma Eesti Vabariigi passi peavad Eestist reisides kaasa võtma oma ID kaardi. ID kaart on vajalik kaasa võtta ka juhul, kui passis on olemas elamisluba!

Reisidokumendiks kõigil kodanikel peab olema PASS (ID kaardiga ei saa Türki reisida). Pass peab olema kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi lõppu.

Reisikorraldajad: