Kreeta


Kreeta on Kreeka suurim saar ja Vahemere saarte hulgas 5. kohal.
Kreeta saar asub Egeuse mere lõunaosas kolme maailmajao – Euroopa, Aasia ja Aafrika – kaubateede ristumiskohas. Saare suurus on 8336 km², pikkus 260 km, rannajoone pikkus on 1046 km. Kreeta on mitte üksnes kõige lõunapoolsem Kreeka saar. Kreeta on Kreeka suurim saar ning Sitsiilia, Sardiinia, Korsika ja Küprose järel Vahemere suuruselt viies saar. Saare põhjarannikul asub Kreeta pealinn Iraklion, mis jagab saare jutkui kaheks: ida- ja lääneosaks. Erinevalt Kreeka mandriosast ei ole Kreetal suuri linnu – suurem osa saare elanikest elab väikelinnades ja enam kui 1400 külas.

Rannad

Kreeta lääneosa põhjarannikut iseloomustavad pikad liivarannad, mida kohati palistavad merre ulatuvad kivinukid. Liiv on tume, kohati kiviklibune (soovitav kaasa võtta kummijalatsid). Meri läheb sügavaks piisavalt kiiresti, aga mitte liiga järsku. Paljudes randades on võimalus snorgeldamiseks. Kõrghooajal on oht, et suuremates turismikeskustes on rannad ülerahvastatud.

Kliima

Saare vahemereliselt pehmet kliimat iseloomustavad kuivad kuumad suved ja niisked talved. Südasuvel võib õhutemperatuur saarel tõusta isegi üle 40 °C ning merevesi ulatub suvel 26-27 kraadini. Suvist kuumust leevendavad värskendavad meretuuled. Lääne-Kreetat ja Hania piirkonda loetakse sealse püsiva ilma tõttu Kreeta parimate suvituspiirkondade hulka.
Kreeta loodus on dramaatiliselt ilus. Saare keskel kõrguvad mäetipud on hiliskevadeni kaetud lumemütsidega, palmide ja õitsvate viljapuude taustal on vaatepilt rohkem kui lummav. Põhjaranniku loode- ja keskosa kuurortlinnakesed paiknevad kitsal maa-alal mägede ja mere vahel.

Kuurortlinnades on olemas kõik puhkamiseks vajalik

Lai valik eritasemelisi hotelle, põnevaid poekesi ja häid söögikohti. Kui sõidate aga linnast pisut välja mägedesse, leiate hoopis teistsuguse Kreeta: pisikestes külakestes on aeg peatunud, elu voolab uniselt ja rahulikult ning ümbritseva looduse võlu on lausa vapustav.
Lääne-Kreetal asub Euroopa pikim mäekuru Samaria. Siin on mitu eraldatud privaatset randa, kuhu tuleb laskuda mööda hirmuäratavalt järsku kaljuteed. Väga populaarsed on Falassarna ja Elafonissi roosa liiva ja türkiissinise veega rannad.

Hania (Chania) ja Rethymnon

Kreeta põhjaranniku kuurordid on imekauni looduse ja mitmekesise infrastruktuuriga. Nii Haniat kui Rethymnoni peetakse Kreeta kauneimateks linnadeks. Mõlemale  on jätnud oma jälje kirev ja rikas ajalugu. Linnade elu keerleb Veneetsia perioodil ehitatud sadama ümber, mis kihab elust eriti õhtutundidel.
Väikeseks Veneetsiaks kutsutud Hania on saare endine pealinn.  Hania on kuulus suurepärase  vanalinna poolest, ka on linna vana sadamat ümbritsev Veneetsia kvartal üks  Kreeka  olulisemaid vaatamisväärsusi. Kuigi 1971. aastani saare pealinna tiitlit kandnud Hania sai II maailmasõja käigus pommirünnakute all rängalt kannatada, peetakse linna siiani Kreeta kauneimaks.
Hania meelitab külalisi eelkõige kauni arhitektuuri, šikkide restoranide, õdusate väikeste hotellide ja poekestega. Hanias olles saab teha ka mõnusa 1,5-kilomeetrise jalutuskäigu mööda merre ehitatud müüri ajaloolise tuletorni juurde. Väike matk tuletornini on eriti muljetavaldav just suurte lainete ja tormi ajal. Kindluselinn Rethymnon asub Haniast ligi 60 km kaugusel.
Linna peamiseks vaatamisväärsuseks on Pleokastrose künkal asuv 16. sajandil ehitatud massiivne Veneetsia kindlus, mida on igaühel võimalik uudistama minna ning kust avaneb suurepärane vaade kogu linnale. Võluv vanalinn, kitsad tänavad, kindluse massiivsed müürid, graatsilised puidust rõdudega majad ning linna südames asuv rand annavad Rethymnonile omapärase hõngu.

Vahemaad

Hania-Rethymnon: 60 km
Hania-Iraklion: 138 km
Hania-Georgiopolis: 39 km
Rethymnon-Iraklion: 78 km
Rethymnon-Georgiopolis: 21 km

Keskmised temperatuurid

Ilm Aprill Mai Juuni Juuli Aug Sept Okt
Päeval 20° 25° 30° 33° 33° 28° 25°
Öösel 11° 15° 20° 23° 23° 20° 15°
Vesi 17° 19° 20° 25° 25° 25° 22°

Transport

Kreekas on hea teedevõrk ja korrapärane bussiliiklus. Linnade vahel sõidavad rohekaskollased, linnades helesinised bussid. Rahvusvahelistel liinidel tuleb piletiraha maksta bussijuhile. Halkidiki poolsaarele sõidavad Cassandrast KTEL firma liinibussid. Sithonia poolsaarelt saab bussiga Thessalonikisse ning Ateenasse. 

Autorent

Autode rendihind jääb sõltuvalt automargist vahemikku 35–170 eurot ööpäevas. Auto rentimiseks on vaja rahvusvahelist juhiluba, juht peab olema vähemalt 21-aastane. 

Raha

Kreeka rahaühik on euro. Käibel on rahatähed väärtusega 5, 10, 20, 50, 100, 200 ja 500 eurot, samuti mündid väärtuses 1, 2, 5, 10, 20, 50 senti ning 1 ja 2 eurot. Pangad töötavad esmaspäevast reedeni kella 8.00–14.00. Turismiperioodil on paljud pangad avatud ka pärast lõunat. 

Köök

Nagu enamikus Lõuna-Euroopa maades, on ka Kreeka hommikusöök tagasihoidlik. See koosneb kohvist, teest, leivast, võist, džemmist või meest ning vahel ka pirukatest. Ent õhtusöök on rikkalik.

Kreeta plussid ja miinused:

+ Kaunid rannad, mahe kliima ja puhas merevesi
+ Suurepärased puhkamisvõimalused igas eas inimestele
+ Huvitavad ekskursioonid
+ Hea sihtkoht rendiautoga seiklemiseks
+ Kreetalaste avatus ja külalislahkus
+ Maitsev köök, lai valik söögikohti, suurepärased veinid
 
- Kitsad tänavad, kohati puuduvad kõnniteed
- Kevadel ja sügisel võib ilm olla heitlik

Lingid Kreetast