KREEKA


Kreeta on õnnistatud saar, kus päike lahkelt soojendab, kuid ei kõrveta, kus kaunis mererand alati külaliste ootel seisab. Saare külastajate ees avanevad lisaks muistse Kreeta sajanditevanused kultuuriväärtused.

Ametlik nimi: Kreeka Vabariik
Pealinn: Ateena umbes 3,2 miljonit
Riigikord: Parlamentaarne Vabariik
Pindala: 131 940 km2

Riigilipp     

Kreeka lipp kinnitati riigilipuna 1822. Lipp koosneb üheksast triibust: (5 sinist ja 4 valget), mis sümboliseerivad 9  silpi kreeka-keelses vabadussõja-aegses sõjahüüdes “vabadus või surm”. Valge sümboliseerib vabadusvõitluse puhtust, valge ristvasakul ülanurgas kreeka õigeusku 

Raha ja krediitkaardid

Kehtiv rahaühik on euro. 1 € = u 15,65 EEK. Eurosid saab osta Eestis. Eesti kroone kohapeal ei vahetata. Krediitkaardid, nagu Visa, EuroMaster ja American Express, on laialt kasutusel pealinnas ja puhkekeskustes. Väiksemates tavernides ja külapoodides eelistatakse reeglina sularaha. Jootraha Kreekas kuulub teenustasu hinna sisse ning jootraha andmine on vabatahtlik. Loomulikult on aga restoranide ja baaride teenindajad väikese meelehea eest tänulikud ning hea teeninduse eest on sobilik jätta jootraha 5-10% arve summast. Paar eurot on kena jätta ka hotelli toateenijale ja ekskursioonidel bussijuhile.

KASULIK INFO JA NÕUANDED

Elekter. Elektrivõrgu pinge on 220 V, 50 Hz.
Post ja telefon. Kood Kreekasse helistamiseks on 30, Ateenasse helistamiseks 210, Thessalonikisse 2310, Irákleiosse (Kreeta) 2810. Eestisse helistamiseks tuleb valida järgmised numbrid: 07-372 + linna kood + telefoninumber.
Telefoniautomaatidest helistamiseks kasutatakse telefonikaarte väärtusega neli eurot. Telefonikaarte saab soetada kioskitest ja väiksematest kaubanduskeskustest. Postkontorid on esmaspäevast reedeni avatud 8:00–14:00 laupäeviti 8:00–13:30.
Raha. Kreekas on kasutusel euro. Riigis on käibel 5-, 10-, 20-, 50-, 100-, 200- ja 500-eurosed paberrahatähed, samuti 1-, 2-, 5-, 10-, 20- ja 50-sendised ning 1- ja 2-eurosed mündid. NB! Väga vähe pangaautomaate ja kaardiga maksmise võimalusi!

Kreeta ei ole ainult Kreeka suurim, vaid kogu Euroopa kõige lõunapoolsem saar. Suur osa siinsetest supelrandadest on rahvusvaheliselt komisjonilt saanud õiguse Sinilipu heiskamiseks rannas ja see näitab, et supelrand on keskkonnasõbralikult majandatud ning ümbrus on puhas ja turvaline. Hotellide valik algab lihtsatest 2*-hotellidest ja lõpeb luksuslike 5*-hotellidega. Kreetal pakutavad kreeka toidud on maitsvad, saare elanikud sõbralikud ja külalislahked.
 
Kreeta on üks Vahemere basseini viiest tähtsamast saarest. On huvitav teada, et Kreeta asub ühekaugusel Kreekast, Põhja-Aafrikast ja Väike-Aasiast. Saar paikneb Vahemere idaosas ja teda uhuvad kolme mere – Egeuse (selle lõunaosa kutsutakse Kreeta mereks), Joonia ja Liibüa mere veed. Mägede vahel kulgevad maalilised mäekurud, mis sujuvalt viljakateks orgudeks ja tasandikeks üle lähevad. Messara, orgudest suurim, asub saare lõunaosas. Erakordelt ilus Lassithi platoo on samuti üks Kreeta vaatamisväärsustest. – 800 meetrit üle merepinna laiuv viljakas roheline oaas. Saare loodus on vaheldusrikas: Kreeta lääneosas lähevad apelsinisalud üle mägiseks platooks, idas aga vahelduvad palmipuude metsad õli- ja viinapuusaludega. Pinnas on suures osas mägine.

Kreeta tuntumad Kuurirtid on Rethymnon, Skaletta, Panormo, Elounda, Agios Nikolaus, Hersonissos, Stalida, Malia

Rethymnoni noom (Kreeka haldusüksus) asub Kreeta kõige kõrgemate mäetippude vahel. Rethymnon on kuulus oma imekauni, koguni 16 km pikkuse mereranna poolest. Noomi keskuseks on samanimeline linn. Rethymnon. Selles ilusas ja rikkaliku ajalooga linnas on palju hästisäilinud veneetsia arhitektuuri näidisehitisi ja türgi mošeesid, mis linnale idamaise ilme annavad. Rethymnoni veneetsia linnaosa tänavatel on teil võimalus soetada originaalseid suveniire, mille valik on tervel Kreetal väga lai. Rethymnoni Suured Väravad on suurepärane näide XVI sajandi veneetsia arhitektuuri ilust. Kunagise kõrgklassi puhke- ja kohtumispaiga Loggia asemel on nüüd arheoloogiamuuseum. Rethymnoni kaunimaid kohti on Rimondi purskkaev ja kaitserajatis Pleokastrose mäel, kust avaneb imeline vaade linnale. Ranna ääres on terve rida hubaseid kohvikuid ja kohaliku koloriidiga kõrtse, kus käib elu nii päeval kui ka õhtul. Rethymnoni ning Hania, Iraklioni ja teiste asulate vahel on väga hea bussiühendus.
 
Skaletta asub 12 km kaugusel Rethymnonist. Selles idüllilises ja rahulikus külakeses on mitu baari ja taverni, samuti imekena suplusrand.
 
Panormo on pisike linnake umbes 22 km kaugusel Rethymnonist. Panormo on viimaste aastate jooksul muutunud esmaklassiliseks Lääne-Kreeta kuurordiks. Siin leidub kauplusi, taverne, restorane, kohvikuid ja baare. See koht sobib puhkamiseks mitte ainult rahu ja vaikuse armastajatele, vaid ka lõbuhimulistele turistidele.
 
Elounda. Kunagisse kalurikülla, praegusesse kuurortlinna Eloundasse viib piltilus tee mööda Kreeta põhjarannikut. Muistne Elounda linn asub Eloundi lahesopi ääres 11 km kaugusel Agios Nikolaosest ning 80 km kaugusel pealinnast ja lennujaamast. Linn koosneb kahest osast: tänapevasest uuslinnast ja traditsioonilisest vanalinnast. Elounda on üks suuremaid turismikeskusi Ida-Kreetal. Selles linnas võib leida mitmeid mugavaid ja uhkeid hotelle ning hulgaliselt baare, restorane ja suveniiripoode.
 
Agios Nikolaos koos Mirabello kaljuse rannikuga on üks elegantsemaid ja modernsemaid linnu tervel saarel. Linn on oma nime saanud pühale Nikolausele pühendatud väikese bütsantsiaegse kiriku järgi. Agios Nikolaos asub Kreeta kõige suurema Mirabello lahe looderannikul, 68 km kaugusel Iraklionist. Agios Nikolaos on vaieldamatult kõige ilusam rannikulinn. Peale selle peetakse linna veel Kreeta kõige moodsamaks kuurordiks, seda nimetatakse Kreeta Saint Tropezks. Agios Nikolaoses elab alaliselt 8500 inimest, suvel kasvab elanike arv 30 000ni. Selles kuurortlinnas on olemas kõik tarvilik: hulgaliselt taverne, kohvikuid ja restorane, mere ääres aga kõik vajalik nii aktiivseks kui rahulikuks (laeva- ja jahisõidud merel) puhkuseks. Agios Nikolaoses avanevad lummavad vaated paadisildadele, kreeka trahteritele ning suveniiripoekestele, millel taustaks meri ja mäed. Legendi järgi olevat selle linna järves jumalanna Ateena supelnud. Agios Nikolaosest saab laevaga sõita Spinalongale kunagisele suure tähtsusega kaitsepunktile ning eelmisel sajandil pidalitõbiste kolooniana kasutatud saarele.
 
Hersonissos. Kunagine traditsiooniline kaluriküla ja praegune armastatud puhkusepaik Hersonissos asub 26 km kaugusel pealinnast Iraklionist. Hersonissos on üks luksuslikemaid kuurorte, siin on rohkelt uhkeid hotelle, restorane, baare, taverne, klubisid, suveniiripoode, samuti minigolfiväljakud ja kardirajad. Linna kõrval asub veepark. Teie mugavusele mõeldes on kauplused avatud keskööni, baarid ja meelelahutuskeskused aga hommikuni. Hersonissoses puhkab palju eri rahvusest inimesi. Õhtuti, kui klubid ja baarid oma uksed avavad, läheb Hersonissoses tõeline elu lahti. Hersonissosest saab bussiga mugavalt sõita Iraklioni, Agios Niklaosesse ja teistesse paikadesse.
 
Stalida. Hersonissosest 2 km kaugusel asub suurepärane kuurort Stalida. Sellesse rannikukülla toob Iraklionist 28 km pikkune mägitee, millelt avanevad maalilised vaated merele, Día saarele ja traditsioonilistele rannakülakestele. Terve liivaranna ulatuses on lõputu hulk taverne, pisikesi restorane ja poekesi. Stalida on moodne kuurort otse lbustuste meka Mália kõrval. Stalida on turistide südame võitnud tänu oma pikkadele liivarandadele. Stalida ja Iraklioni vahel on väga hea bussiühendus.
 
Malia. Kohe, kui Stalida lõppeb, algab kaunite randade ja lõbusa elu poolest tuntud puhkeküla Malia. 34 km kaugusel Iraklionist ja 8 km kaugusel Hersonissosest asuvas Malias on olemas kõik, mida meeldivaks puhkuseks tarvis: liivane rand, suur hulk hotelle, restorane ja suveniiripoode. Väikeste romantiliste tänavate ääres on palju kreekapäraseid taverne, kus pakutakse Kreeta rahvusroogasid. Malia on üks viljakamaid piirkondi Kreetal, siin on palju õunapuu- ja muid aedu, kus kasvatatakse aedvilju ja erilist sorti väikeseid, ent magusaid banaane. Malia asub samanimelise lahesopi ääres kreetaliku maastiku taustal. Tänapevane Malia on laialt tuntud ja iseäranis noorte seas armastatud kuurort arvukate tavernide, poekeste, klubide ja baaridega. Maliast 3 km kaugusel idas asub arheoloogiakeskus, kus säilitatakse Minose palee jäänuseid. Siit leidsid arheoloogid Minose mesilaskuju, mis on saanud Kreeta talismaniks. Tänapäevagi kohalikud käsitöölised kujutavad mesilast oma juveelitoodetel.

Ekskursioonid

Ekskursioone  saab osata  ainult sihtkohas reisikorraldaja esindajate käest (infotunni ajal). Ekskursioone Eestist ette ei müüda. Täieliku nimekirja koos ekskursioonide põhjaliku kirjelduse, hindadega ja tingimustega saate reisikorraldaja esindaja käest kohapeal.

VAATAMISVÄÄRSUSED

Kreetal tasub külastada Knossose paleed ja arheoloogiamuuseumi Heraklionis, mis pajatab Euroopa iidseimast, 2000 aastat eKr eksisteerinud tsivilisatsioonist.  Peale selle väärib vaatamist Spinalonga saar, mis oli kunagi veneetslaste kindluspunkt ja viimane leeprahaigete saar Kreekas. Meeldivaid elamusi pakub jalutuskäik Euroopa pikimas Samaria mäekurus ning laevareis Santorinile – ühele maailma kaunimatest ja ainulaadsematest saartest.
Halkidiki poolsaarel on teil suurepärane võimalus näha Kreeka pealinna Ateenat, külastada 300 m kõrgusele järskude kaljutippude otsa ehitatud Meteora kloostreid Kalambakas, käia Kreeka kõrgeimal, jumalate koduks peetaval mäel Olümposel ning sõita laevaga ümber Athose mäe, mille kohta liigub palju legende ja millel elavad tänapäevani üksnes mungad ja erakud.
Rhodosel tasub teha jalutuskäik saare pealinnas Rhodoses, mis kujutab endast Euroopa suurimat keskaegset linna, kus on ajaloohõngu tunda igal sammul. Lisaks sellele väärib külastamist Lindos – üks kolmest antiiklinnast, mis rajati muistse Rhodose riigi loomisel. Lindose akropoli ronimine pakub omamoodi elamust – siinne akropol ei jää ilu poolest kuulsale Ateena akropolisele sugugi alla. Loodushuvilised peaksid külastama Liblikaorgu – idüllilist ja ainulaadset paika, kus juuni keskpaigast kuni septembrini lendleb palju kirjuvärvilisi liblikaid.
 
Transport. Kreekas on väga hea teedevõrk. Ühistransport sõidab regulaarselt. Kreeka linnaliinibusside pileteid saab osta bussipeatuste kõrval olevatest kioskitest, linnadevaheliste busside piletid tuleb osta bussijuhi käest. Linnades saab sõita ka taksoga. Enamikul taksodest on taksomeetrid. Sõidu hind taksoga sõltub nädalapäevast ja kellaajast, kuid keskmiselt maksab 1 km 1 euro.
Autorent. Auto rentimine üheks ööpäevaks maksab sõltuvalt autost 45–170 eurot. Auto saab rentida vähemalt 21aastane isik, kellel on rahvusvaheliselt tunnustatud juhiluba.