Santorini


Vulkaaniline saar Egeuse mere lõunaosas u 200 km kaugusel Kreeka mandriosast. Santorini kuulub Küklaadide saarestikku, milles on paarsada saart, neist suurem osa asustamata. Santorini on Küklaadide  lõunapoolseim saar, moodustades omanimelise arhipelaagi koos väikeste naabersaarte Thirasia, Aspronisi, Nea Kameni ja Paleaga. Santorini arhipelaag on tegelikult iidse, u 400 m sügavuse vulkaanikraatri merest väljaulatuv serv. Kreeka suurim saar Kreeta jääb u 142 km Santorinist lõunasse.
Santorini sai oma praeguse kuju tänu u 3600 a tagusele võimsale vulkaanipurskele, mis hävitas Minose kultuuri nii Kreetal kui Santorinil, jättes viimasest suure osa vee alla. See sündmus omakorda lõi legendi Santorinist kui legendaarsest Atlantisest. Tänane poolkuukujuline saar on koos väikeste naabersaartega osa iidsest vulkaanikraatrist, mille järskudelt nõlvadelt saare läänesosas avanevad supervaated. Ida- ja lõunaranniku põnevalt värvilised - mustad, hallid, punased - rannad on samuti kunagise looduskatastroofi pärand.
Santorini on reisigurmaanide meelispaik, trendikas ja eriline. Saart tullakse nautima eelkõige mäenõlvadele laotatud piltpostkaardilike sini-valgete külakeste, lummavate vaadete, erksinise mere ja kontrastiderohke dramaatilise vulkaanilise maastiku pärast. Santorini meeliülendavad päikeseloojangud on maailmakuulsad, tõmmates kohale teiste seas ka rikkaid ja ilusaid nii Kreekast kui ka kaugemalt. Saar sobib ideaalselt romantikutest päikese- ja loodusenautlejatele
Santorini on kuulus oma võrratute päikeseloojangute poolest ning mägine läänerannik loob nende nautimiseks ideaalsed võimalused. Meie hotellid paiknevad laugjamal idarannikul, saare elavaimas kuurordis Kamaris ning kaljusel läänerannikul, kõrgel kraatrinõlval asetsevas maalilises Imeroviglis.
Ajaloohuvilistele pakub erilist huvi Akrotiri asula saare edelaosas. See Minose kultuuri esindaja on Egeuse piirkonna üks tähtsamaid ja vanimaid arheoloogilisi vaatamisväärsusi, mille esmaasustus jääb aega  u 3000a eKr. Akrotirit kutsutakse tihti ka Minose Pompeiks, sest küla mattus vulkaanituha alla ning alles tänu väljakaevamistele jõudis see põnev pronksiaja asula meieni. Saare kirevast ajaloost annavad tunnistust erinevate valitsejate poolt ehitatud  kindlused ja valvetornid. Santorini on väga kirikuterohke saar -  suuremaid ja väiksemaid pühamuid  leidub  siin sadades.
Fira on Santorini pealinn ja saare peamine transpordisõlm. Siin on saare aktiivseim ööelu, mõnusaid kohvikuid, suurim valik poode ja mitu muuseumi, sh arheoloogiamuuseum, kus on eksponeeritud Akrotisist välja kaevatud leiud. Lisaks pakub linnakese asukoht kõrgel kaljuserval suurepäraseid piltpostkaardilikke vaateid Santorini kraatrile ja naabersaartele.
Oia on Santorini kõige maalilisem küla, mille pilte leidub kõikides Santorini reisijuhtides. Oia päikseloojangud, vulkaanikraatri servale ehitatud romantilised valged majakesed ja sinivalged kirikud on maailmakuulsad.
Majutuseks pakutavad hotellid otellid paiknevad laugjamal idarannikul, saare  elavaimas kuurordis  Kamaris ning kaljusel läänerannikul, kõrgel kraatrinõlval asetsevas maalilises  Imeroviglis. Lennuväli paikneb läänerannikul ning  jääb Kamarist u 6 km ja Imeroviglist u 12 km kaugusele. Bussitransfeer lennujaamast kestab u 15-20 min.

Viisa

Eesti, vene ning halli passi omanikele (elamis- ja tööloaga Eestis) viisat ei ole vaja. Teiste riikide kodanikud peavad täpsustama informatsiooni viisa vajalikkusest enne reisi tellimist.
NB! Vene ja halli passi omanikele lisaks passile on kohustuslik reisile kaasa võtta ID kaart!
Lennule registreeritakse ainult need reisijad, kellel on esitada nii kehtiv pass kui ka ID kaart.

Plussid
+ loodus on eriline ja meeldejääv
+ Firas on head ostuvõimalused, palju restorane ja elav ööelu
+ Oia kuulsad päikseloojangud ei unune
+ Santorini maitsev köök ja veinid on õnnestunud reisi lahutamatu osa
Miinused
-  Rannad on tumeda liivaga ja meri läheb enamasti järsult sügavaks
-  Suured kõrgusevahed teevad liikumise ebamugavaks
- Lennuväljamüra kostab Kamari osade hotellideni
- Mõnevõrra kallim hinnatase võrreldes teiste Kreeka saartega